REGULAMIN WYCIECZEK SZKOLNYCH
Zespołu Szkół Ekonomicznych w Ostrowie Wielkopolskim
KARTA UCZESTNIKA WYCIECZKI
oswiadczenie_uczesnika Pobierz
Podstawa prawna
- Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 8 listopada 2001 roku w sprawie warunków i sposobu organizowania przez publiczne przedszkola, szkoły i placówki krajoznawstwa i turystyki (ze zm.).
- Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 26 lipca 2018 roku zmieniające Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 8 listopada 2001 roku w sprawie warunków i sposobu organizowania przez publiczne przedszkola, szkoły i placówki krajoznawstwa i turystyki.
- Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 25 maja 2018 roku w sprawie warunków i sposobu organizowania przez publiczne przedszkola, szkoły i placówki krajoznawstwa i turystyki (ze zm.).
- Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 6 maja 1997 w sprawie określenia warunków bezpieczeństwa osób przebywających w górach, pływających, kąpiących się i uprawiających sporty wodne (ze zm.).
- Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 grudnia 2002 roku w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach (ze zm.).
- Zorganizowane formy zajęć terenowych i wyjazdów grupowych młodzieży stanowią integralną część procesu dydaktyczno-wychowawczego i są zaplanowane oraz realizowane zgodnie z przyjętą koncepcją pracy szkoły.
- Szkoła może organizować:
- Krajoznawstwo i turystykę w formie wycieczek;
- Inną działalność dydaktyczno-wychowawczą w formie wyjść.
- Organizatorem działalności krajoznawczo – turystycznej dla uczniów jest szkoła. Może ona w tym zakresie współdziałać ze stowarzyszeniami i innymi podmiotami, których przedmiotem działalności jest krajoznawstwo i turystyka.
- Szkoła może organizować krajoznawstwo i turystykę w trakcie roku szkolnego, w szczególności w ramach odpowiednio zajęć dydaktyczno-wychowawczych lub opiekuńczych, z wyjątkiem okresu ferii letnich i zimowych oraz wiosennej i zimowej przerwy świątecznej.
- Uczniowie nie uczestniczący w wycieczkach i wyjściach uczestniczą w zajęciach organizowanych przez szkołę (np. realizują zajęcia klasy równoległej).
- Organizowanie przez szkoły krajoznawstwa i turystyki ma na celu:
- poznawanie kraju, jego środowiska przyrodniczego, tradycji, zabytków kultury i historii;
- poznawanie kultury i języka innych państw;
- poszerzanie wiedzy z różnych dziedzin życia społecznego, gospodarczego i kulturalnego;
- wspomaganie rodziny i szkoły w procesie wychowania;
- upowszechnianie wśród uczniów zasad ochrony środowiska naturalnego oraz wiedzy o składnikach i funkcjonowaniu rodzimego środowiska przyrodniczego, a także umiejętności korzystania z zasobów przyrody;
- upowszechnianie zdrowego stylu życia i aktywności fizycznej oraz podnoszenia sprawności fizycznej;
- poprawę stanu zdrowia uczniów pochodzących z terenów zagrożonych ekologicznie;
- przeciwdziałanie zachowaniom ryzykownym, w szczególności w ramach profilaktyki uniwersalnej;
- poznawanie zasad bezpiecznego zachowania w różnych sytuacjach;
- poszerzenie posiadanej wiedzy i umiejętności zawodowych.
- Formy wycieczek:
- Wycieczki przedmiotowe – inicjowane i realizowane przez nauczycieli w celu realizacji i uzupełnienia programu nauczania w ramach jednego lub kilku przedmiotów,
- Wycieczki krajoznawczo-turystyczne o charakterze interdyscyplinarnym, w których udział nie wymaga od uczniów przygotowania kondycyjnego i umiejętności posługiwania się specjalistycznym sprzętem, organizowanych w celu nabywania wiedzy o otaczającym środowisku i umiejętności zastosowania tej wiedzy w praktyce,
- Specjalistyczne wycieczki krajoznawczo-turystyczne, w których udział wymaga od uczniów przygotowania kondycyjnego, sprawnościowego i umiejętności posługiwania się specjalistycznym sprzętem, a program wycieczki przewiduje intensywną aktywność turystyczną, fizyczną lub długodystansowość na szlakach turystycznych.
- Wycieczki mogą być organizowane w kraju lub za granicą.
- Organizację i program wycieczki dostosowuje się do wieku, zainteresowań i potrzeb uczniów, ich stanu zdrowia, kondycji, sprawności fizycznej i umiejętności.
- Wycieczka powinna być należycie przygotowana pod względem programowym i organizacyjnym, a także omówiona ze wszystkimi uczestnikami w zakresie: celu wycieczki, trasy i terminów postojów, zwiedzanych obiektów, harmonogramu i regulaminu zachowania uczniów podczas wycieczki.
- Zgodę na zorganizowanie wycieczki wyraża dyrektor szkoły, zatwierdzając kartę wycieczki. Do karty wycieczki dołącza się listę uczniów biorących udział w wycieczce, zawierająca imię i nazwisko ucznia oraz telefon rodzica lub rodziców uczniów/prawnych opiekunów. Listę uczniów podpisuje dyrektor szkoły.
- Zgoda rodziców/prawnych opiekunów na udział w wycieczce jest wyrażana w formie pisemnej.
- Dyrektor szkoły wyznacza kierownika i opiekunów wycieczki spośród pracowników pedagogicznych szkoły. W zależności od celu i programu wycieczki opiekunem wycieczki może być także osoba niebędąca pracownikiem pedagogicznym szkoły, wyznaczona przez dyrektora szkoły.
- W przypadku wycieczki organizowanej za granicą:
- Dyrektor szkoły jest obowiązany poinformować organ prowadzący i organ sprawujący nadzór pedagogiczny o organizowaniu takiej wycieczki, przekazując kartę wycieczki (bez listy uczestników)
- Szkoła ma obowiązek zawrzeć umowę ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków i kosztów leczenia na rzecz osób biorących udział w wycieczce, o ile obowiązek zawarcia takiej umowy nie wynika z odrębnych przepisów;
- Kierownik wycieczki lub co najmniej jeden opiekun wycieczki zna język obcy na poziomie umożliwiającym porozumiewanie się w krajach tranzytowych i kraju docelowym.
- Kierownik wycieczki:
- Opracowuje program i regulamin wycieczki jeżeli zasady wycieczki wykraczają poza postanowienia niniejszego regulaminu;
- Zapoznaje uczniów, rodziców i opiekunów wycieczki z programem i regulaminem wycieczki oraz informuje ich o celu i trasie wycieczki;
- Zapewnia warunki pełnej realizacji programu wycieczki i przestrzegania jej regulaminu oraz sprawuje nadzór w tym zakresie;
- Zapoznaje uczniów i opiekunów wycieczki z zasadami bezpieczeństwa oraz zapewnia warunki do ich przestrzegania;
- Określa zadania opiekunów wycieczki w zakresie realizacji programu wycieczki oraz zapewnienia opieki i bezpieczeństwa uczniom;
- Nadzoruje zaopatrzenie uczniów i opiekunów wycieczki w odpowiedni sprzęt, wyposażenie oraz apteczkę pierwszej pomocy;
- Organizuje i nadzoruje transport, wyżywienie i noclegi dla uczniów i opiekunów wycieczki;
- Dokonuje podziału zadań wśród uczniów;
- Dysponuje środkami finansowymi przeznaczonymi na organizację wycieczki;
- Dokonuje podsumowania, oceny i rozliczenia finansowego wycieczki po jej zakończeniu i informuje o tym dyrektora szkoły, rodziców i uczestników.
- Wypełnia kartę wycieczki w 2 egzemplarzach (wzór w sekretariacie) i składa u dyrektora szkoły w terminie minimum 1 dnia przed planowaną wycieczką.
- Opiekun wycieczki:
- Sprawuje opiekę nad powierzonymi mu uczniami;
- Współdziała z kierownikiem wycieczki w zakresie realizacji programu wycieczki i przestrzegania jej regulaminu;
- Sprawuje nadzór nad przestrzeganiem regulaminu wycieczki przez uczniów, ze szczególnym uwzględnieniem zasad bezpieczeństwa;
- Nadzoruje wykonywanie zadań przydzielonych uczniom;
- Wykonuje inne zadania zlecone przez kierownika wycieczki.
- Kierownik wycieczki może być jednocześnie opiekunem wycieczki.
- Dokumentacja wycieczki obejmuje:
- Kartę wycieczki z załączoną listą uczestników (2 egzemplarze),
- Pisemne zgody rodziców,
- Program wycieczki,
- Dowód ubezpieczenia wszystkich uczestników od następstw nieszczęśliwych wypadków (w przypadku wyjazdów zagranicznych).
- 3 Wyjścia
- Wyjściem jest wyjście poza szkołę na zawody, konkursy, olimpiady, zajęcia dydaktyczne realizowane w innych obiektach (np. CKP, basen, lekcje w kinie, lekcje muzealne, wyjścia na cmentarz, do kościoła, do zakładów pracy itp.),
- Wyjścia są rejestrowane w zeszycie wyjść prowadzonym przez Sekretarza Szkoły. Wyjątek stanowi wyjście do CKP w celu realizacji zajęć dydaktycznych. W tym przypadku nauczyciel potwierdza obecność uczniów tylko w dzienniku lekcyjnym (bez rejestrowania wyjścia w rejestrze).
- Do rejestru wyjść wpisywane są: data, godzina wyjścia i powrotu, miejsce docelowe, cel wyjścia, imiona i nazwiska opiekunów, liczba uczestników, podpisy opiekuna i dyrektora oraz załączana jest lista uczniów (z numerami telefonów rodziców uczniów) uczestniczących w wyjściu podpisana przez opiekuna.
- Wyjście rozpoczyna się i kończy w siedzibie ZSE (z wyjątkiem zajęć dydaktycznych realizowanych w CKP).
- 4. Zasady opieki i bezpieczeństwa
- Na wycieczce lub wyjściu w obrębie Ostrowa Wielkopolskiego, bez korzystania z publicznych środków lokomocji, opiekę powinna sprawować co najmniej jedna osoba nad grupą 36 uczniów.
- Na imprezach turystyki kwalifikowanej oraz na wycieczkach górskich odbywających się na wysokości pow. 600 m n.p.m. opiekę sprawować powinna jedna osoba nad grupą 10 uczniów, jeśli przepisy szczegółowe nie stanowią inaczej.
- W pozostałych wyjazdach opiekę powinna sprawować co najmniej jedna osoba nad grupą 15 uczniów.
- Wycieczki piesze lub narciarskie na terenach górskich /powyżej 1 000 m n.p.m./ oraz na obszarach parków narodowych i rezerwatów przyrody, mogą prowadzić tylko przewodnicy turystyczni.
- Treningi w terenach górskich, poza trasami narciarskimi i turystycznymi, powinny odbywać się z udziałem górskiego przewodnika turystycznego.
- W trakcie przejazdów kolejowych grupa wycieczkowa powinna zająć miejsca w jednym wagonie kolejowym. Niedopuszczalne jest wcześniejsze wskakiwanie uczestników wycieczki do jadącego pociągu w celu zajęcia miejsc siedzących.
- Kierownik wycieczki może zezwolić na późniejsze dołączenie uczestnika do wycieczki lub na wcześniejsze odłączenie się (na trasie) od grupy, jedynie po uzyskaniu pisemnej zgody rodziców.
- Każda grupa wycieczkowa powinna być zaopatrzona w apteczkę pierwszej pomocy, a każdy uczestnik wycieczki powinien posiadać odpowiednie obuwie i odzież.
- W przypadku niedyspozycji ucznia może on pozostać na czas wycieczki w miejscu zakwaterowania, ale tylko pod opieką jednego z opiekunów.
- Każde wyjście w góry powinno być zgłoszone gospodarzowi miejsca zakwaterowania, a w razie potrzeby (nieznajomość terenu) również z nim skonsultowane.
- W każdej zaistniałej sytuacji kierownik (opiekun) wycieczki musi kierować się zapewnieniem młodzieży bezpieczeństwa.
- W przypadku wyjścia na zajęcia dydaktyczne do CKP nauczyciel może oddalić się po przekazaniu opieki nauczycielowi realizującemu kolejne zajęcia dydaktyczne (sprawuje opiekę i ponosi odpowiedzialność za bezpieczeństwo uczniów na przerwie po zajęciach dydaktycznych do momentu przekazania opieki innemu nauczycielowi).
- W zakresie zapewnienia opieki i bezpieczeństwa, nie uregulowanych niniejszym dokumentem, obowiązują przepisy wymienione w podstawie prawnej.
- 5 Zasady zachowania się na wycieczkach i wyjściach.
- Każdy uczestnik reprezentuje swoim zachowaniem szkołę.
- Uczestnicy są zobowiązani przestrzegać Statut Szkoły oraz regulaminy miejsc w których przebywa grupa (obiektów noclegowych, zwiedzanych miejsc itp.).
- Polecenia gospodarzy obiektów, w których przebywa grupa powinny być bezwzględnie wykonane, a uwagi respektowane. Wszelkie reklamacje i niezadowolenia powinny być najpierw zgłoszone kierownikowi wycieczki /imprezy/ i tylko on, jeśli okażą się one zasadne, może interweniować u gospodarza obiektu.
- Na wycieczkach /imprezach/ obowiązuje regulamin wycieczek i wyjść szkolnych.
- W przypadku nieprzestrzegania regulaminu przez uczestników wycieczki kierownik może ją przerwać bez względu na poniesione przez młodzież koszty.
- W przypadku złamania punktu regulaminu wycieczki, organizator powiadamia niezwłocznie rodzica (prawnego opiekuna), który ma obowiązek odbioru uczestnika wycieczki z miejsca pobytu, ponosząc koszty podróży i powrotu do miejsca zamieszkania.
- Kierownik wycieczki może, jeżeli uzna za konieczne, wezwać Policję w sytuacjach zagrażających bezpieczeństwu uczestników lub osób trzecich.
- 6 Obowiązki uczestnika wyjazdu
- Znajomość celów poznawczo-dydaktycznych wyjazdu i uczestnictwo w ich realizacji.
- Znajomość i przestrzeganie Statutu Szkoły i Regulaminów Szkoły.
- Przestrzeganie prawa kraju do którego wyjazd jest organizowany.
- Przestrzeganie zasad kulturalnego zachowania i godnego reprezentowania Szkoły, a w szczególności:
- zakaz palenia tytoniu, posiadania i spożywania alkoholu i jakichkolwiek innych środków odurzających i używek,
- przestrzeganie godzin ciszy nocnej w miejscu zakwaterowania i w czasie podróży,
- utrzymywanie czystości w środku transportu oraz miejscu zakwaterowania,
- przestrzeganie zasad bhp,
- dbałość o utrzymanie porządku w miejscach użyteczności publicznej, a także troska o środowisko w trakcie pieszych wędrówek,
- przestrzeganie zasad współpracy w zespole i udzielanie pomocy koleżeńskiej,
- przestrzeganie zasad etyki i moralnego zachowania.
- Bezwzględne, poprzedzające wyjazd poinformowanie kierownika wyjazdu o ewentualnych chorobach, dolegliwościach i związanych z nimi zaleceniami lekarza oraz zażywanych lekach.
- Nie pozostawianie bagażu bez opieki w miejscach publicznych.
- Aktywne włączanie się w zajęcia organizowane przez opiekunów.
- Zakaz samowolnego oddalania się od grupy, opuszczania miejsca zakwaterowania bez uzyskania zgody opiekuna.
- Dbałość o posiadane i powierzone mienie oraz sprzęt będący własnością uczestnika lub stanowiący wyposażenie obiektu. Wszelkie koszty wynikające ze zniszczeń dokonanych przez uczestnika ponosi sam uczestnik bądź jego prawni opiekunowie.
- 7 Zasady opieki na imprezach turystyki kwalifikowanej
- Organizator obozu sportowego ma obowiązek zapewnić jego uczestnikom opiekę co najmniej jednego instruktora.
- Instruktorem może być nauczyciel wychowania fizycznego lub osoba posiadająca uprawnienia do szkolenia młodzieży w danej dyscyplinie sportu.
- Nauczyciele nie spełniający warunków wymienionych w punkcie 2 mogą sprawować opiekę nad młodzieżą podczas zajęć sportowych tylko w przypadku posiadania umiejętności pozwalających im na czynny w nich udział. Nauczyciel taki prowadzi zajęcia według wskazówek instruktora i ponosi całkowitą odpowiedzialność za bezpieczeństwo powierzonej mu grupy uczniów.
- Opiekun grupy ma obowiązek natychmiastowego przerwania zajęć w przypadku stwierdzenia jakichkolwiek zagrożeń dla zdrowia uczniów.
- W przypadku stwierdzenia urazu wymagającego leczenia szpitalnego kierownik obozu jest zobowiązany zawiesić zajęcia do czasu pełnego wyjaśnienia przyczyn, a w razie stwierdzenia możliwości powtórzenia się wypadku (np. trudne warunki terenowe lub niezdyscyplinowanie i brawura młodzieży) przerwać obóz.
- Każdą imprezę kwalifikowaną należy omówić na spotkaniu z rodzicami, podczas którego wychowawca ma obowiązek przedstawić wszystkie zagrożenia wynikające z uprawiania danej dyscypliny sportu.
- Kierownik obozu ma obowiązek dokładnego sprawdzenia oferowanych warunków ubezpieczenia i zawarcia umowy uwzględniającej zwiększone ryzyko wynikające z uprawiania danej dyscypliny sportu.
Załączniki:
Załącznik Nr 1
Zgoda na wycieczkę
Wyrażam zgodę na udział mojej córki/syna (imię i nazwisko dziecka) …………………………………………………………………………………………………………………
w wycieczce do ……………………………………………………………………………….
w dniu/terminie …………………………………………………………………………………..
Oświadczam, że nie ma żadnych przeciwwskazań zdrowotnych do udziału mojego dziecka w w/w wycieczce.
Oświadczam, że znam postanowienia regulaminu wycieczek szkolnych oraz program wycieczki.
Biorę odpowiedzialność finansową za szkody materialne wynikające z nieprzestrzegania przez moje dziecko regulaminu wycieczek szkolnych, zwiedzanych obiektów lub miejsc pobytu. Zobowiązuję się również do odbioru dziecka i pokrycia kosztów z tym związanych w przypadku naruszenia ww. regulaminów.
Zobowiązuję się do pokrycia kosztów wycieczki mojej córki/syna.
Wyrażam zgodę/nie wyrażam zgody (właściwe podkreślić) na samodzielny powrót z miejsca zakończenia wycieczki.
W przypadku niewyrażenia zgody na samodzielny powrót z miejsca zakończenia wycieczki zobowiązuję się do odbioru dziecka z miejsca zakończenia wycieczki.
——————————— ——————————————
Podpis uczestnika wycieczki Podpis rodzica/opiekuna prawnego
Wyrażam zgodę na zakończenie wycieczki w innym miejscu niż zaplanowano w programie wycieczki (podać miejsce, adres, opis miejsca) …………………………………………………………..…………….………………
i biorę odpowiedzialność za samodzielny powrót córki/syna do domu.
—————————————— Podpis rodzica/opiekuna prawnego