ZESPÓŁ SZKÓŁ EKONOMICZNYCH IM. JÓZEFA GNIAZDOWSKIEGO
W OSTROWIE WIELKOPOLSKIM

idziennik

V Konferencja Projektu Klubu Szkół UNICEF Dziecko=Człowiek

Radości…… z rodzinnej miłości takie hasło miała V Konferencja Projektu Klubu Szkół UNICEF Dziecko=Człowiek zorganizowana pezez Szkołę Podstawową Nr 1 w OstrowieWielkopolskim.

W konferencji uczestniczyli przedstawiciele klasy prawo – policyjnej 2 te.

Gościem honorowym tej konferencji była Pani Sędzia Anna Maria Wesołowska. Pani Sędzia zwróciła uwagę na współczesne zagrożenia bezpieczeństwa dzieci i młodzieży. Poruszające było to, gdy przedstawiała rysunki dzieci, które namalowały w sposób symboliczny i wymowny prośby do swoich rodzicow – nie kłóćcie się, nie bij, nie pal, nie przeklinaj, nie korzystaj z telefonu. Pani prawnik zwróciła uwagę na problem relacji rówieśniczych, hejt, próby samobójcze. Niekiedy dopiero na sali sądowej nieletnim dochodzi do świadomości, w jaki sposób ich czyny zraniły drugiego człowieka. Niestety wtedy już tylko zapada wyrok. Do 8 lat więzienia można usłyszeć za obrażanie, ośmieszanie, dokuczanie, hejtowanie i inne. Warto mieć świadomość konsekwencji swoich czynów. Pani Sędzia mówiła też o tym, by być zawsze po odpowiedniej stronie i stawać w obronie, sprzeciwiać się hejtowi i podobnym zjawiskom.

Kolejnym prelegentem była Pani Eliza Wolańczyk psychoterapeutka, która mówiła, jak nie dać się stresowi, Pani Dorota Molenda dyrektor Dziennego Domu Seniora Wigor – mówiąca o relacjach międzypokoleniowych w rodzinie.

Serca uczestników podbił Pan Jurek – starszy pan, uczestnik zajęć w domu seniora ale też dziadek, który opowiedział o swoich relacjach z wnuczkami.

Na konferencji była też obecną policja. Pani Ewa Golińska – Jurasz przedstawiła temat odpowiedzialności prawnej osób nieletnich. Ich prawa i obowiazki.

a zakończenie wystąpiła Pani Katarzyna Telega pedagog, mediator szkolny, która przedstawiła mediacje rówieśnicze, jako przysłowiowy złoty środek na różne konflikty międzyludzkie. Aby być takim mediatorem należy przejść szkolenie, które przygotowuje do tak ważnej i odpowiedzialnej roli. Tak więc usłyszeliśmy bardzo merytoryczne treści.

Przede wszystkim rozmawiajmy ze sobą, znajdujmy dla siebie czas, bo na tym polega budowanie relacji, a te w życiu są przecież najważniejsze.

Dostępność