ARCHIWUM
DZIEŃ SYBIRAKA
15 września, z udziałem Sybiraków, przedstawicieli organizacji kombatanckich, służb mundurowych, harcerzy oraz modzieży obchodzono 78. rocznicę agresji ZSRR na Polskę. Pamięć zesłańców uczczono przy pomniku ofiar Sybiru z Ziemi Ostrowskiej.
Wspominano obrońców Ojczyzny oraz cierpienie i śmierć tysięcy mieszkańców Kresów Wschodnich. Uroczystość tradycyjnie zgromadziła członków Terenowego Koła Związku Sybiraków w Ostrowie, przedstawicieli władz samorządowych i bardzo liczne poczty sztandarowe, w tym tażke sztandar Naszej szkoły.
Samorzad Uczniowski w imieniu całej społeczności szkolnej złożył kwiaty oraz zapalił znicz pod Obeliskiem. W sali gimnastycznej naszej szkoły odbyło się krótkie przedstawienie przygotowane przez młodzież i nauczycieli Szkoły Podstawowej nr 14 oddziałami gimnazjalnymi w Ostrowie Wielkopolskim.



























PLAN LEKCJI NA ROK SZKOLNY 2017/2018
Na stronie szkoły w zakładce ŻYCIE SZKOŁY znajduje się plan lekcji na rok szkolny 2017/2018
Ponadto zapraszamy do polubienia Facebooka oraz Instagramu szkolnego.
UROCZYSTE ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2017/2018
4 września 2017 r., pomimo deszczowej pogody, w obecności sztandaru szkoły odbyło się uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego.
Nowy rok szkolny 2017/2018 zainaugurowało przemówienie Pani Dyrektor Beaty Matuszczak, która życzyła wszystkim powodzenia w nowym roku szkolnym, powołując się na słowa Jana Pawła II: "W rodzinie i w szkole nie może zabraknąć wychowawnia dla szacunku, dla życia, dla dobra i piękna"
Do grona pedagogicznego dołączył nauczyciel języka polskiego Pan Maciej Grzęda.
W murach naszej szkoły naukę rozpoczęły 4 klasy pierwsze:
klasa Ia TE - klasa księgowości informatycznej
wychowawca: Justyna Płóciennik
klasa Ib TE - klasa prawno-policyjna
wychowawca: Artur Włodarczyk
klasa Ia TL - klasa logistyczna
wychowawca: Magdalena Andrzejewska
klasa Ib TL - klasa logistyczna
wychowawca: Izabela Ryzińska-Dolata
Na uroczystości obecny był Prezes Stowarzyszenia Absolwentów i Przyjaciół Zespołu Szkół Ekonomicznych im. Józefa Gniazdowskiego w Ostrowie Wielkopolskim.






EGZAMINY POTWIERDZAJĄCE KWALIFIKACJE W ZAWODZIE - 2018
Komunikat dyrektora Centralnej Komisji Egzaminacyjnej z 10 sierpnia 2017 r. w sprawie harmonogramu przeprowadzania egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie oraz egzaminu eksternistycznego zawodowego w 2018 roku
WYNIKI EGZAMINU ZAWODOWEGO
Zapraszamy po odbiór wyników.
KOMUNIKAT O ROZPOCZĘCIU ROKU SZKOLNEGO
Dyrektor Zespołu Szkół Ekonomicznych im. Józefa Gniazdowskiego w Ostrowie Wielkopolskim informuje, że uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego odbędzie się w dniu 04 września 2017 roku o godzinie 9,00 w sali gimnastycznej szkoły.
Spotkania z wychowawcami klas odbędą się bezpośrednio po uroczystości według poniższego harmonogramu:
I a TE - mgr Justyna Płóciennik sala nr 1
I b TE - mgr Artur Włodarczyk sala nr 2
I a TL - mgr Magdalena Andrzejewska sala nr 3
I b TL - mgr Izabela Ryzińska-Dolata sala nr 10
II a TE - mgr Magdalena Bogacka sala nr 20
II b TE - mgr Tomasz Stempniewicz sala nr 12
II TL - mgr Wiesława Walkowiak sala nr 5 c
II TL/TH – mgr Edyta Strasburger-Chmielewska sala nr 8
III a TE - mgr Milena Kulas sala nr 14
III b TE - mgr Karolina Tyburska-Florek sala nr 18
III TL - mgr Beata Mądrzak sala nr 16
IV a TE - mgr Iwona Grzesiek sala nr 11
IV b TE - mgr inż. Ewa Kalinowska sala nr 6
IVc TE - mgr Anna Matuszak sala nr 4
IV TL - mgr Honorata Zwierz sala nr 5 b
IV TL/TH – mgr Barbara Ciechanowska-Kubica sala nr 23
HARMONOGRAM CZĘŚCI PISEMNEJ I USTNEJ EGZAMINU MATURALNEGO POPRAWKOWEGO
22.08.2017- MATEMATYKA - sala nr 20 godzina 9.00
22.08.2017 - JĘZYK ANGIELSKI PISEMNY - sala nr 23 godzina 9.00
23.08.2017 - JĘZYK ANGIELSKI USTNY - sala nr 23 godzina 9.00
Na egzamin należy zgłosić się 45 minut przed rozpoczęciem egzaminu.
SZKOŁA POLICEALNA ORAZ KURSY KWALIFIKACYJNE
Szkoła Policealna dla Dorosłych jest szkołą ponadgimnazjalną kształcącą słuchaczy w systemie zaocznym w zawodzie technik rachunkowości oraz technik administracji.
Nauka trwa 2 lata, tj. 4 semestry. Realizowana jest w systemie zaocznym (piątek od godz. 15.00 i sobotę) średnio co dwa tygodnie.
Nauka kończy się egzaminem potwierdzającym kwalifikacje w zawodzie. Po zakończonej edukacji otrzymuje się świadectwo ukończenia szkoły policealnej oraz dyplom z tytułem zawodowym TECHNIKA.
REKRUTACJA odbywa się bez egzaminów wstępnych. O przyjęciu do szkoły decyduje kolejność składania zgłoszeń. Liczba miejsc jest ograniczona.>br> Wymagane dokumenty:
oryginał świadectwa ukończenia szkoły średniej;
3 zdjęcia;
zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do podjęcia nauki;
kserokopia dowodu osobistego.
Prowadzimy również KWALIFIKACYJNY KURS ZAWODOWY
– SPRZEDAWCA dla kwalifikacji A.18 „Prowadzenie sprzedaży”
- HANDLOWIEC dla kwalifikacji A.22 „Prowadzenie działalności handlowej”
Więcej informacji w sekretariacie szkoły lub pod numerem telefonu 62 591 95 56

UROCZYSTE ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2016/2017
O godzinie 10.00 w Zespole Szkół Ekonomicznych im. Józefa Gniazdowksiego odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego klas promocyjnych.
W tym dniu nasza szkoła gościła Pana Rafala Lucińskiego - Naczelnika Wydziału Edukacji , Kultury i Sportu w Starostwie Powiatowym, Zastepcę Komendanta Powiatowego Policji w Ostrowie Wielkopolskim - podinsektora Pawła Bielę, Pana Henryka Sztukowskiego- Prezesa Stowarzyszenia Absolwentów i Przyjaciół Zespołu Szkół Ekonomicznych oraz Przewdoniczącą Rady Rodziców przy ZSE.
W czesci oficjalnej zostały wreczone świadectwa z wyróżnieniem oraz nagrody dla laureatów i zwycięzców konkursów przedmiotowych.
Ponadto podziekowania i upominki ksiązkowe otrzymali uczniowie, którzy reprezentowali szkołę w zawodach sportowych, wolontariacie czy też prowadzili musztrę paradną.
Niezapomniany nastrój uroczystości podreślił występ Patrycji Tyrała z klasy I TL oraz chóru szkolnego Bella Rosa.
Częśc artystyczną przygotowała młodzież pod kierunkiem wychowawców z klas Ia, Ib oraz ITL/TH.
Wszystkim uczniom życzymy udanych i bezpiecznych wakacji. Do zobaczenia we wrześniu.






























































UWAGA ABSOLWENCI!!!
Rozdanie świadectw maturalnych w dniu 30 czerwca 2017 r. o godz. 11.00 w salach nr 1 i 2.
Do egzaminu maturalnego w terminie poprawkowym może przystąpić absolwent, który nie zdał egzaminu wyłącznie z jednego przedmiotu obowiązkowego w części ustnej albo pisemnej, pod warunkiem że:
- przystąpił do wszystkich egzaminów z przedmiotów obowiązkowych w części ustnej i pisemnej i żaden z tych egzaminów nie został mu unieważniony oraz
- przystąpił do egzaminu z co najmniej z jednego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym w części pisemnej i egzamin ten nie został mu unieważniony.
Absolwent w terminie 7 dni od dnia ogłoszenia wyników egzaminu maturalnego powinien przewodniczącemu zespołu egzaminacyjnego złożyć pisemne oświadczenie o zamiarze przystąpienia do egzaminu maturalnego z danego przedmiotu w terminie poprawkowym, zgodnie z deklaracją ostateczną.
STAŻE ZAGRANICZNE -Plymouth
Dzięki wsparciu finansowym z Europejskiego Funduszu Społecznego, szesnastoosobowa grupa, miała okazję wziąć udział w Europejskim Stażu organizowanym dla uczniów Zespołu Szkół Ekonomicznych im. Józefa Gniazdowskiego z Ostrowa Wielkopolskiego.
Od dnia 7 do 21 maja 2017 roku, przebywaliśmy w portowym miasteczku Plymouth - położonym nad kanałem La Manche. Każdy z nas, został przydzielony do różnych firm lub działów.
Pracowaliśmy w towarzystwach ubezpieczeniowych, mieliśmy okazje brać udział w procesie udzielenia pożyczek. Widzieliśmy jak odbywa się rekrutacja nowych stażystów z Europy do projektu Erasmus+. Zobaczyliśmy jak wygląda sprzedaż, czy wynajem mieszkań.
Kilkoro z nas trafiło do działów usługowych: graficznych, jubilerskich, szklarskich. Każdy poznał swoją firmę od wewnątrz - czyli administracji i mógł dzięki temu wykorzystać wiedzę nabytą na zajęciach w szkole.
Oczywiście do Polski wróciliśmy ze znaczną dawką doświadczenia z pracy w Anglii. Nasze przyszłe CV stało się bogatsze o certyfikat uczestnictwa w zagranicznym przedsięwzięciu.
Nawiązaliśmy międzynarodowe kontakty i poznaliśmy brytyjską kulturę. A ponadto oswoiliśmy się z językiem angielskim i mogliśmy poprawić naszą wymowę.
Wyjazd do Plymouth na długo zapadnie nam w pamięć!
Weronika Bednarczyk







STAŻE ZAGRANICZNE - Hildburghausen
Przy wsparciu finansowym z Europejskiego Funduszu Społecznego,programu Erasmus dwunastoosobowa grupa uczniów Zespołu Szkół Ekonomicznych im.Józefa Gniazdowskiego w Ostrowie Wielkopolskim wyjechała do miasteczka Hildburghausen znajdującego się w Turyngii na staż zawodowy.
Pobyt trwał od 7 do 19 maja.Cała nasza grupa mieszkała w bursie znajdującej się przy centrum szkolenia zawodowego,w którym odbywały się przygotowane dla nas zajęcia.
Codziennie wykonywaliśmy zadania takie jakie wykonuje się w prawdziwych niemieckich firmach,poznawaliśmy i uczyliśmy się wypełniać niemieckie dokumenty.
Uczyliśmy się najważniejszych funkcji programu Excel, które przydadzą się także podczas pracy w Polsce.W czasie wolnym zwiedzaliśmy najważniejsze atrakcje regionu.
Wyjazd ten pozwolił nam na lepsze poznanie Niemiec oraz na doszlifowanie naszych umiejętności językowych.Do polski wróciliśmy nie tylko z wieloma nowymi doświadczeniami i miłymi wspomnieniami ale także z certyfikatem odbytego stażu zagranicznego,który wzbogaci nasze przeyszle CV i podniesie nasze znaczenie na rynku pracy.
Spedzony tam czas na pewno zostanie w naszej pamięci. Zachęcamy następne osoby do wzięcia udziału w takim stażu.
Wiktoria Walensa







ZAKOŃCZENIE SZKOŁY KLAS IV
28 kwietnia 2017 roku pożegnaliśmy oficjalnie uczniów czterech klas maturalnych, którzy w tym roku opuścili mury naszej szkoły.
Uroczystość rozpoczęła część oficjalna, w której udział wzięli zaproszeni goście: Vicestarosta Powiatu Ostrowskiego Roman Pacholczyk, I Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Ostrowie Wielkopolskim podinsp. Piotr Wilkowski, Prezes Stowarzyszenia Absolwentów i Przyjaciół ZSE Henryk Sztukowski, przedstawiciel Referatu Pozyskiwania Środków Zewnętrznych w Starostwie Powiatowym Tomasz Sobczak, Przedstawiciel Wyższej Szkoły bankowej w Poznaniu, Przewodnicząca Rady Rodziców Małgorzata Wysocka, a także rodzice maturzystów.
Dyrektor Szkoły Beata Matuszczak wręczyła wszystkim abiturientom świadectwa ukończenia szkoły, w tym świadectwa z wyróżnieniem, nagrody dla uczniów, którzy osiągnęli najlepszy wyniki w nauce, sporcie i innej działalności na rzecz szkoły.
Tytuł PRYMUSA 2017 otrzymała Anita Czubak – średnia ocen ukończenia szkoły 5,19.
Na pożegnanie, dla starszych koleżanek i kolegów, uczniowie klas trzecich przygotowali krótki program artystyczny.
PRYMUSI 2017:
Anita Czubak
Ewelina Hawra
Natalia Poprawa
Donata Walkowiak
Kinga Maciejewska
Klaudia Duliba
Michał Grajek



























































































EKONOMIŚCI Z ZESPOŁU SZKÓŁ EKONOMICZNYCH IM. JÓZEFA GNIAZDOWSKIEGO W NIEMCZECH I WIELKIEJ BRYTANII

Projekt: EUROPEJSKIE STAŻE UCZNIÓW ZESPOŁU SZKÓŁ EKONOMICZNYCH IM. JÓZEFA GNIAZDOWSKIEGO Z OSTROWA WIELKOPOLSKIEGO
Program: Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój współfinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego
Nr PROJEKTU: 2015-1-PL01-KA102-015167 / Umowa finan nr POWERVET-2015-1-PL01-KA102-015167
Realizowany przez: ZESPÓŁ SZKÓŁ EKONOMICZNYCH W OSTROWIE WIELKOPOLSKIM, ul. Partyzancka 29, 63-400 Ostrów Wielkopolski
Okres realizacji projektu: od 2015-12-31 do 2017-12-30
W poniedziałek, 8 maja br. grupa 16 ekonomistów z Zespołu Szkół Ekonomicznych im. Józefa Gniazdowskiego z Ostrowa Wielkopolskiego (Paweł Poprawa, Karolina Nowicka, Krystian Jędrzejak, Mateusz Horyza, Adam Grzesik, Weronika Bednarczyk, Sara Przepiórka, Aleksandra Ławicka, Magdalena Sieradzka, Agata Krawczyk, Hubert Izydorski, Oliwia Sawczak, Damian Żychliński, Martyna Florecka, Sławomir Nowak i Klaudia Stefaniak) pod opieką Pani Grażyny Rachwalskiej i Pana Krzysztofa Cegły, rozpoczęła swoje staże zawodowe w angielskich przedsiębiorstwach branży ekonomicznej w Plymouth w Wielkiej Brytanii.
W tym samym dniu grupa 12 ekonomistów rozpoczęła swój staż w niemieckim centrum kształcenia praktycznego Hildburghäuser Bildungszentrum e. V w Hildburghausen. W stażu pod opieką Pani Izabeli Ryzińskiej-Dolaty uczestniczą: Angelika Sztukowska, Daniel Nowakowski, Kamila Świtała, Magdalena Rosik, Dominik Skrzypczak, Jakub Szefer, Wiktoria Walensa, Weronika Winiarska, Mikołaj Szyszka, Patrycja Komin, Anna Kosakowska i Kinga Grzmil.
Staże zawodowe zarówno w Niemczech i Wielkiej Brytanii, realizowane są w ramach projektu Zespołu Szkół Ekonomicznych pt.: „Europejskie staże uczniów Zespołu Szkół Ekonomicznych im. Józefa Gniazdowskiego z Ostrowa Wielkopolskiego, w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój, a sam projekt współfinansowany jest z Europejskiego Funduszu Społecznego.
Wkrótce na stronie www Powiatu Ostrowskiego i Zespołu Szkół Ekonomicznych w Ostrowie Wielkopolskim, pojawi się relacja ze staży realizowanych dla uczniów „ostrowskiego ekonomika“ w Niemczech i Wielkiej Brytanii.
















BEZPŁATNE SZKOLENIA I KONSULTACJE PODCZAS IV REGIONALNYCH TARGÓW BIZNESU I PREDSIĘBIORCZOŚCI
SZKOLENIA ORGANIZOWANE PRZEZ FIRMĘ DGCS:
DORADCA PODATKOWY PARTNEREM W BIZNESIE – szkolenie pod patronatem Krajowej Izby Doradców Podatkowych (1h) - godz.11.00, sala nr 10
Doradca podatkowy jako wykwalifikowany ekspert w zakresie prawa podatkowego i jego rola dla bezpieczeństwa, rozwoju działalności gospodarczej i uzyskania przewagi konkurencyjnej firmy.
Prowadzący szkolenie: Tomasz Burchard
PODATEK VAT PO NOWELIZACJI 2017 (1h) – godz. 12.30, sala nr 10
Bieżące problemy z zakresu podatku VAT – praktyka i orzecznictwo.
Prowadzący szkolenie: Tomasz Burchard
SZKOLENIE ORGANIZOWANE PRZEZ FUNDACJĘ IM. KRÓLOWEJ POLSKI ŚW. JADWIGI ORAZ OŚRODEK WSPARCIA EKONOMII SPOŁECZNEJ W PUSZCZYKOWIE
KARIERA W ORGANIZACJI POZARZĄDOWEJ (1h) – godz. 11.00, sala nr 11
Aktywność społeczna w organizacjach pozarządowych z perspektywy rozwoju zawodowego.
Prowadząca szkolenie: Edyta Antkowiak
KONSULTACJE PROWADZONE PRZEZ OSTROWSKIE CENTRUM WSPIERANIA PRZEDSIĘBIORCZOŚCI
KONSULTACJE W ZAKRESIE UDZIAŁU W PROJEKCIE „SUBREGION KALISKI INWESTUJE W KADRY” (1h) – godz. 12.00, sala nr 3
Projekt skierowany jest do właścicieli, kadry zarządzającej, pracowników mikro, małych i średnich przedsiębiorstw, dający możliwość skorzystania z dofinansowania z funduszy europejskich.
Prowadząca konsultacje: Monika Krakowska
ZAPRASZAMY DO UDZIAŁU W BEZPŁATNYCH SZKOLENIACH ORAZ KONSULTACJACH.
ZAPISY POD NUMEREM TEL. 512 227 578
IV POWIATOWY TURNIEJ GIMNAZJÓW
Za nami już kolejna edycja Powiatowego Turnieju Gimnazjów.
IV Powiatowy Turniej Gimnazjów pod honorowym patronatem Starosty Ostrowskiego Pawła Rajskiego i Komendanta Powiatowego Policji w Ostrowie Wielkopolskim podinsp. Zbigniewa Raczaka odbył się 25 kwietnia.
W tym roku do rywalizacji przystąpiło 6 gimnazjów. Każde gimnazjum reprezentowane było przez 21 osobową drużynę.
Naszą szkołę odwiedziło tego dnia blisko 130 gimnazjalistów.
Uczniowie brali udział w konkursie poprawności językowej, w konkursie języka angielskiego, niemieckiego, wiedzy o świecie, matematycznym, ekonomicznym i sprawnościowym, czyli policyjnym torze przeszkód.
Po zakończonych konkursach uczniowie wysłuchali prezentacji kierunków kształcenia na kolejny rok szkolny. Podziwiali musztrę paradną w wykonaniu klasy II o profilu prawno – policyjnym. Na zakończenie mieli możliwość obejrzeć pokaz samoobrony efektownie wykonany przez funkcjonariuszy Komendy Powiatowej Policji.
Młodzież mogła przymierzyć umundurowanie policyjne, co okazało się atrakcyjną częścią prezentacji.
Turniej zakończył się podsumowaniem i uroczystym wręczeniem nagród przez Sekretarza Powiatu Ostrowskiego Mirosława Rychlika, I Zastępcę Komendanta Powiatowego Policji mł.insp. Piotra Wilkowskiego oraz Dyrektor ZSE Beatę Matuszczak.
Zwycięski puchar dla najlepszej drużyny powędrował do Publicznego Gimnazjum Sióstr Salezjanek im. Św. Jana Bosko.
Przedstawiciele tej szkoły zdobyli najwięcej punktów w konkursach matematycznym i języka niemieckiego.
Drugie miejsce zdobyło Gimnazjum nr 1 im. Polskich Noblistów w Ostrowie Wielkopolskim, która to szkoła zdobyła pierwsze miejsce w konkursach języka angielskiego i wiedzy o świecie.
Trzecią pozycję wywalczyło Publiczne Gimnazjum w Gorzycach Wielkich, które nie miało sobie równych w policyjnym torze przeszkód.
Najlepszym sportowcem okazał się Patryk Izydorski z Gimnazjum nr 3.
Konkurs poprawności językowej wygrało Gimnazjum w Sieroszewicach, natomiast w konkursie ekonomicznym zwyciężyło Gimnazjum nr 4 im. Powstańców Wielkopolskich w Ostrowie Wielkopolskim.
Wszystkim drużynom serdecznie dziękujemy za udział w Turnieju i zdrową rywalizację.
WYCIECZKO-PIELGRZYMKA MATURZYSTÓW
W ostatnim tygodniu kwietnia maturzyści klas czwartych ZSE pojechali na wycieczkę do byłego, niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz Birkenau w Oświęcimiu. Oprowadzani byli przez przewodników, mogli zobaczyć miejsce ludobójstwa Polaków, Żydów, Rosjan w czasie II wojny światowej.
Po południu odbyli autokarową pielgrzymkę na Jasną Górę w Częstochowie, gdzie przeszli drogę krzyżową na Wałach Jasnogórskich, a następnie uczestniczyli we Mszy świętej i Apelu Jasnogórskim przed obrazem Maryi. Przygotowali oprawę liturgiczną do Mszy świętej, mogli skorzystać ze spowiedzi.
Opiekunami młodzieży były panie I. Ryzińska-Dolata, M. Barczak-Zmyślona, I. Grzesiek, M. Czaińska-Zawidzka oraz B. Misiek.
Organizatorem wycieczko-pielgrzymki była nauczycielka religii Kamila Pływaczyk.
FINALISTA OGÓLNOPOLSKIEJ OLIMPIADY STATYSTYCZNEJ
Kordian Śpigiel - uczeń klasy IV a znalazł się w gronie 30 finalistów Ogólnopolskiej Olimpiady Statystycznej.
Mamy przyjemność pogratulować Kordianowi i jego opiekunce Danucie Bartosik.
Droga do sukcesu nie była łatwa. Najpierw etap szkolny, w którym z nadzieją na zwycięstwo, udział wzięło blisko 2,5 tys. uczniów z całej Polski.
Później etap okręgowy do którego przystąpiło 604 spośród nich.
Kordian został zwycięzcą etapu okręgowego kwalifikując się jednocześnie do etapu centralnego.
19 kwietnia w Warszawie odbył się finał finałów Ogólnopolskiej Olimpiady Statystycznej.
Kordian został finalistą, uzyskał jednocześnie złoty indeks, z pominięciem postępowania rekrutacyjnego na wybrane, prestiżowe uczelnie w kraju.
Gratulujemy Kordianowi.

LOGISTYKA STAWIA NA TECHNIKA
Logistyka stawia na technika – projekt realizowany przez Zespół Szkół Ekonomicznych z Wyższą Szkołą Logistyki w Poznaniu.
Przez dwa lata będziemy realizować działania wynikające z projektu. Z projektu wynikają duże korzyści dla uczniów naszej szkoły.
Projekt przewiduje udział 12 uczniów kształcących się w zawodzie technik logistyk w płatnych stażach w przedsiębiorstwach w wymiarze 150 godzin. Uczniowie klas IV TL oraz III TL wezmą udział w bezpłatnych wyjazdach na konferencje Logmeeting z udziałem prelegentów branży logistycznej oraz bezpłatnych wizytach studyjnych w przedsiębiorstwach branży logistycznej.
Dla uczniów szkół projektowych, którzy uzyskają najwyższe wyniki z egzaminów zawodowych przewidziany jest zakup certyfikatów CANDIDATE of JUNIOR LOGISTICAN.
Jako szkoła uczestnicząca w projekcie otrzymamy również pomoce dydaktyczne w postaci architektonicznych makiet obiektów logistycznych, plansze dydaktyczne, filmy dydaktyczne, prezentacje multimedialne, podręczniki oraz loginy do Wirtualnych Laboratoriów, czyli dostęp do systemu informatycznego klasy ERP.
SZKOLNY KLUB SPORTOWY
Zespół Szkół Ekonomicznych przystąpił do projektu „Szkolny Klub Sportowy” 2017.
Projekt współfinansowany jest przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego, Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz Samorząd Ostrowski.
Celem programu jest umożliwienie uczniom podejmowania dodatkowej aktywności fizycznej realizowanej w formie zajęć sportowych i rekreacyjnych pod opieką nauczyciela.
Uczniowie mogą poprawić swoją sprawność fizyczną i rozwijać swoje zainteresowania sportowe.
W naszej szkole odbywają się treningi z piłki siatkowej i zumby.
Zajęcia z piłki siatkowej prowadzone są przez p. A. Włodarczyka w piątki od 16 .00 – 18.00 . Natomiast zajęcia z zumby prowadzone są przez P. M. Libudzic w poniedziałki i piątki od 15.00 do 16.00.
JEDEN ZA WSZYSTKICH, WSZYSCY ZA JEDNEGO
23 lutego klasy księgowe 4a oraz 3a wraz z opiekunami wybrały sie do Teatru Muzycznego "Capitol" we Wrocławiu, aby przeżyć spotkanie ze spektaklem „Trzej muszkieterowie”.
Historię muszkieterów przywołuje z przeszłości Planchet, dawny sługa d’Artagnana, dziś mistrz krawiecki, opowiadając przybyłemu młodemu klientowi o honorze, lojalności i przyjaźni. To opowieść o świecie, w którym "brunatny kolor miała ziemia zroszona krwią muszkieterów [..].Bo jeden walczył za wszystkich, a wszyscy za jednego!".
Znana fabuła, pełna emocjonujących zwrotów akcji, widowiskowych walk szermierczych oraz niesamowitych efektów specjalnych, została w brawurowy sposób przedstawiona przez znakomitych aktorów. Zawierała wszystkie ważne wątki powieści Aleksandra Dumasa: przyjaźń Atosa, Portosa, Aramisa i d’Artagnana, mroczną postać Milady oraz intrygi kardynała Richelieu. Całość dopełniała znakomita choreografia wykonana przy wykorzystaniu ruchomych scen, a także zapierająca dech w piersiach muzyka Krzesimira Dębskiego.
Chociaż spektakl trwał prawie cztery godziny z czystym sumieniem można powiedzieć, że było warto go obejrzeć.
Wysiłki występujących aktorów zostały nagrodzone owacjami na stojąco. Wszyscy byliśmy pod wielkim wrażeniem gry aktorskiej. Całość uświetniły fenomenalna oprawa muzyczna oraz niesamowite efekty specjalne. Ruchoma scena dla nas była wielką atrakcją i robiła piorunujące wrażenie.
autorki artykułu: Agnieszka Wawrzyniak, Małgorzata Galewska





Finał ogólnopolski „Olimpiady wiedzy o ubezpieczeniach społecznych”
przed drużyną ostrowskiego EKONOMIKA
Do tegorocznej edycji „Olimpiady wiedzy o ubezpieczeniach społecznych” przystąpiło 942 uczniów z 314 Szkół ponadgimnazjalnych.
Tegoroczna edycja Olimpiady odbywa się po hasłem „Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych”.
Etap wojewódzki konkursu odbył się w I Oddziale Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Poznaniu 14 marca 2017 roku.
O pierwsze miejsce w regionie walczyło 20 trzyosobowych zespołów z całej Wielkopolski. Największą wiedzą z zakresu ubezpieczeń społecznych wykazały się uczennice klasy III Technikum w zawodzie technik ekonomista: Karolina Nowicka, Małgorzata Jaźwiec i Justyna Pastuszak.
Drużyna z Zespołu Szkół Ekonomicznych im. Józefa Gniazdowskiego w Ostrowie Wielkopolskim będzie reprezentowała Wielkopolskę w finale ogólnopolskim, który odbędzie się 26 kwietnia br. w Centrali Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Warszawie.
Uczennice walczyć będą o punkty na uczelnie wyższe oraz o cenne nagrody, między innymi laptopy, tablety i czytniki e-booków. Warto podkreślić, że wyróżniona młodzież uczestniczyła również w projekcie edukacyjnym „Lekcje z ZUS”.
Uczniowie Zespołu Szkół Ekonomicznych realizowali już po raz kolejny projekt, który składał się z cyklu zajęć w ramach, których uczniowie poszerzyli wiedzę z zakresu ubezpieczeń społecznych oraz opanowali umiejętności prowadzenia prawidłowych rozliczeń z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych z tytułu zatrudniania pracowników przez jednostki gospodarcze. Wszystkie materiały dydaktyczne do wykorzystania w pracy z uczniami Szkoła otrzymała od partnera projektu - Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Ostrowie Wielkopolskim.
Opiekę merytoryczną nad uczniami w realizowanym projekcie oraz w przygotowaniach do Olimpiady wiedzy o ubezpieczeniach społecznych sprawuje w Szkole Pani Justyna Płóciennik.

"Europejskie mobilności edukacyjne uczniów szkół Powiatu Ostrowskiego”
20 marca odbyły się w Zespole Szkół Ekonomicznych rozmowy kwalifikacyjne w języku angielskim z uczniami, którzy w maju wyjadą na praktyki zagraniczne do Plymouth w Wielkiej Brytanii.
Stażyści z „Ekonomika” wyjadą do Wielkiej Brytanii w ramach projektu Powiatu Ostrowskiego pod nazwą „Europejskie mobilności edukacyjne uczniów szkół Powiatu Ostrowskiego”.
Rozmowy były przeprowadzone już z kolejną grupą ekonomistów. Tym razem rozmowy odbyły się przez skype.
Dyrektor partnerskiej organizacji Europa Training pani Małgorzata Kuklińska pytała uczniów o ich zainteresowania, o dotychczasowe doświadczenie zawodowe i umiejętności, uczniowie mogli wskazać gdzie najchętniej chcieliby pracować, czego chcieliby się nauczyć podczas praktyk.










PAWEŁ POPRAWA PONOWNIE ZWYCIĘZCĄ W KONKURSIE WIEDZY O KRAJACH ANGLOJĘZYCZNYCH
16 lutego 2017 r. odbył się w Liceum Ogólnokształcącym Sióstr Salezjanek II Powiatowy Konkurs Wiedzy o Krajach Anglojęzycznych pod patronatem Senatora Łukasza Mikołajczyka.
Jego głównym celem było pogłębianie zainteresowań uczniów tematyką krajów anglojęzycznych (Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, Stanów Zjednoczonych, Kanady, Australii i Nowej Zelandii).
W etapie powiatowym wzięli udział uczniowie z różnych szkół ponadgimnazjalnych powiatu ostrowskiego.
Konkurs składał się z dwóch części: testu pisemnego oraz części ustnej, do której zakwalifikowało się najlepszych dziesięciu uczestników.
W konkursie Zespół Szkół Ekonomicznych reprezentowali: Paweł Poprawa z kl. IIIa, Oliwia Jańczak z kl. IIIb oraz Aleksandra Ławicka z kl. IIITL.
W pierwszym wewnątrzszkolnym etapie, który odbył się 19 stycznia 2017 r., zajęli oni odpowiednio pierwsze trzy miejsca.
W konkursie powiatowym rewelacyjny wynik uzyskał Paweł Poprawa, który po części pisemnej był trzeci, a w części ustnej w formie „jeden z dziesięciu” podobnie jak przed rokiem okazał się najlepszy. Jako zwycięzca otrzymał nagrody rzeczowe oraz dyplom zwycięzcy konkursu.







ZAGRANICZNE STAŻE W ZESPOLE SZKÓŁ EKONOMICZNYCH
16 lutego 2017 roku w Zespole Szkół Ekonomicznych odbyły się rozmowy kwalifikacyjne w języku angielskim z potencjalnymi uczestnikami staży zagranicznych w Wielkiej Brytanii.
Staże te są realizowane w ramach Projektu Edukacyjnego Szkoły „EUROPEJSKIE STAŻE UCZNIÓW ZESPOŁU SZKÓŁ EKONOMICZNYCH IM. JÓZEFA GNIAZDOWSKIEGO W OSTROWIE WIELKOPOLSKIM”.,br> W ramach tego projektu w październiku 2016 roku już 16 uczniów ostrowskiego Ekonomika odbyło staż w Niemczech. Kolejna, 32 osobowa grupa uczniów kształcąca się w zawodzie technik ekonomista wyjedzie w maju do Wielkiej Brytanii i Niemiec.
Uczniowie wyjeżdżający do Wielkiej Brytanii uczestniczyli w rekrutacji przeprowadzonej przez pracowników partnerskiej organizacji – EUROPA TRAINING (UK) LTD z Plymouth. Pani Małgorzata Kuklinska i pan Leigh Robinson rozmawiali indywidualnie z uczniami, w języku angielskim, o oczekiwaniach uczniów, o ich zainteresowaniach, umiejętnościach i dotychczasowym doświadczeniu zawodowym.
Rozmowy przebiegły w bardzo miłej atmosferze, obie strony były bardzo zadowolone z ich efektu. Uczniowie, po wyjściu z rozmowy dzielili się swoimi odczuciami, stwierdzili, że bezpośrednia komunikacja językowa była skuteczniejsza niż rozmowy przez skype, jakie były przeprowadzane dotychczas przy rekrutacji.
Pani Małgorzata Kuklinska dyrektor Europa Training dokonała również krótkiej prezentacji swojej firmy, zachęcając tym samym uczniów młodszych klas do udziału w tego typu projektach.













WALENTYNKI W WIERSZU
WALENTYNEK CZAR mieli okazję poczuć uczestnicy międzyszkolnego poetyckiego konkursu walentynkowego "Walentynki w wierszu".
Organizatorzy konkursu (Zespół Szkół Transportowo-Elektrycznych) zadbali o romantyczną atmosferę towarzyszącą uroczystości rozstrzygnięcia konkursu.
Trzech młodych poetów reprezentowało naszą szkołę: Natalia Poprawa, Magdalena Jankowska i Daniel Nowakowski.
Jury wyróżniło przepiękny wiersz Natalii Poprawy.
Gratulujemy!
„Zawsze z Tobą’’
Zmieniłeś ją
już jako małą dziewczynkę
nauczyłeś kochać i szanować
to co do niej należy.
Udowodniłeś w momencie próby
że zawsze była dla Ciebie najważniejsza.
W najgorszych chwilach byłeś z nią.
Dużo rozmawialiście
razem tak długo walczyliście
a teraz wyjechałeś
wydawałoby się, iż to koniec
ale czasami tak się zdarza -
ludzie odchodzą.
Choć była silną wojowniczką
przegrała
mimo to jej cząstka
zawsze pozostanie w tobie.
Bez względu na to gdzie uciekniesz,
dokąd wyjedziesz będziesz pamiętał
o swojej królewnie.
Prawdziwa miłość nie umiera nigdy,
wie jak przeżyć.
Teraz musisz się zająć waszym skarbem
płacze, chyba jest głodny.





KOLEJNY SUKCES EKONOMICZNY
Marika Kempińska, uczennica klasy IV a zajęła III miejsce w Konkursie Wiedzy Ekonomicznej 2016/2017.
GRATULUJEMY!
Organizatorem konkursu była Wyższa Szkoła Finansów i Informatyki im. prof. Janusza Czechlińskiego w Łodzi, Wydział Ekonomii w Kaliszu.
Patronat nad konkursem objął Starosta Powiatu Ostrowskiego i Prezydent Miasta Kalisza.
W finale konkursu ZSE reprezentowało 21 uczniów z klas III i IV Technikum Ekonomicznego.
Ilość młodych ekonomistów zakwalifikowanych do finału została również zauważona, doceniona i nagrodzona przez organizatorów.
Nasza szkoła otrzymała laptop :)




WYNIKI ETAPU REJONOWEGO WOJEWÓDZKIEGO KONKURSU MATEMATYCZNEGO DLA UCZNIÓW GIMNAZJÓW W ROKU SZKOLNYM 2016/2017
SUKCES UCZNIÓW W OLIMPIADZIE STATYSTYCZNEJ
13 stycznia 2017 roku w Urzędzie Statystycznym w Poznaniu odbył się II etap I Olimpiady Statystycznej-zawody okręgowe. Organizatorzy to: Główny Urząd Statystyczny, Polskie Towarzystwo Statystyczne oraz Wyższa Szkoła Ekonomii, Prawa i Nauk Medycznych im. prof. Edwarda Lipińskiego w Kielcach. Patronat nad Olimpiadą objęła Minister Edukacji Narodowej Anna Zalewska. Projekt realizowany jest z Narodowym Bankiem Polskim.
Do zawodów okręgowych I Olimpiady Statystycznej zakwalifikowało się trzech uczniów z naszej szkoły:
- Paweł Poprawa kl. III a
- Kordian Śpigiel kl. IV a
- Katarzyna Majchrzak kl. IV a
Zawody okręgowe Olimpiady Statystycznej składały się z dwóch części pisemnej i ustnej. Część pisemna polegała na rozwiązaniu testu, natomiast część ustna na przygotowaniu i wygłoszeniu wypowiedzi na jedno wylosowane przez uczestnika pytanie problemowe.
Zwycięzcą etapu okręgowego w województwie wielkopolskim został uczeń naszej szkoły - Kordian Śpigiel ( kl. IV a). Paweł Poprawa ( kl. III a) zajął III miejsce w okręgu. Zwycięzca zawodów okręgowych - Kordian Śpigiel, wraz z opiekunem merytorycznym Olimpiady – panią Danutą Bartosik, w nagrodę pojadą na cztery dni do Brukseli. Przed zwycięzcami etap centralny Olimpiady, który odbędzie się w Warszawie.
GRATULUJEMY.


WPŁYW KSIĄŻKI NA ROZWÓJ MŁODZIEŻY
Jest nam bardzo miło poinformować Państwa, że szkoła, do której uczęszczają Państwa dzieci przystąpiła do Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, a konkretnie chodzi o Priorytet 3 - dotyczący wspierania w latach 2016-2020 organów prowadzących szkoły oraz bibliotek pedagogicznych w zakresie rozwijania zainteresowań uczniów przez promocję i wspieranie czytelnictwa dzieci i młodzieży, w tym zakup nowości czytelniczych. W ramach projektu nasza szkoła otrzymała dotację na zakup nowości książkowych. Po konsultacjach z Radą Rodziców i Samorządem Uczniowskim zakupiono ponad 750 książek. Są to atrakcyjne dla młodzieży, bestsellerowe pozycje.
Czytanie książek ma istotny wpływa na psychikę młodego człowieka, pomaga w kształceniu umysłu, pobudza sferę emocjonalną, odpowiednio dobrana pozostawia ślad na całe życie. Książka jest nośnikiem informacji, który zmusza do uruchomienia własnej wyobraźni, sprzyja refleksji, czyli kształtowaniu osobistej wizji świata i systemu wartości. Stanowi także źródło komunikacji ze światem. Warto więc zabiegać, aby książka zajmowała należne jej miejsce w każdym okresie życia człowieka.
Rozpowszechnianie czytelnictwa powinno być wspólna troską nauczycieli i rodziców, ponieważ tylko wtedy przyniesie pożądany efekt w postaci dojrzałego czytelnika, a co za tym idzie ucznia, pracownika, człowieka.
To właśnie dorośli, najpierw rodzice, później nauczyciele i wychowawcy powinni zaszczepić potrzebę kontaktu z książką w procesie nauczania i wychowania. Pierwszy kontakt dziecka z książką ma miejsce właśnie w domu rodzinnym. Nauka w szkole to kolejny etap, w którym możemy utrwalać u uczniów zamiłowanie do książek.
Dzięki rozbudzonej dziś przyjemności czytania, nasze dzieci będą mogły rozważniej i bardziej odpowiedzialnie kształtować swoją przyszłość, a polska szkoła będzie wychowywała kompetentnych uczestników kultury, a nie biernych konsumentów informacji i wrażeń.
Czytanie rozwija sferę poznawczo-intelektualną, wzbogaca wartości moralno-społeczne, rozwija pamięć i wyobraźnię, zapewnia zdrowy rozwój emocjonalny dziecka oraz zapobiega uzależnieniu od telewizji i komputerów.
Wyrobienie nawyku regularnego czytania i sprawienie, aby książki były dla dziecka ważne i kojarzyły się z rzeczą przyjemną, może udać się tylko dzięki zgodnej współpracy domu i szkoły.
Dobra powieść to nie tylko świetna zabawa. Czytanie jest też szkołą życia - uczy empatii, wzmacnia więzi społeczne, a nawet zmienia osobowość. Czytanie opowieści pozwala lepiej rozumieć innych i rozwija kompetencje społeczne. W efekcie młodzież będzie lepiej przygotowana do współpracy, przyjaźni, a nawet miłości. Uczniowie sięgając po książkę są bardziej otwarci i wrażliwi na innych.
O tym, jakie znaczenie mogą mieć dla młodzieży książki, musimy pamiętać zarówno my, nauczyciele, jak i Państwo, Rodzice.
Czytanie:
- poprawia pamięć,
- ćwiczy mózg,
- wzbogaca słownictwo,
- uczy wyrażania uczuć,
- pomaga zrozumieć rzeczywistość,
- uczy rozumieć innych ludzi,
- dostarcza wiedzy,
- uczy przyswajania nowych wiadomości,
- ułatwia naukę,
- utrwala zasady ortografii,
- rozwija emocjonalnie,
- poprawia koncentrację,
- rozwija umiejętności komunikacyjne.
Drodzy Rodzice, prosimy Was gorąco, abyście zachęcali swoje dzieci do wypożyczania i czytania książek. Młodzi ludzie, w których zaszczepiamy miłość do książek, na pewno będą czytać w przyszłości. Dajmy szansę naszym wychowankom, by wyrośli na mądrych, dobrych i szczęśliwych ludzi.
HARMONOGRAM ZEBRAŃ Z RODZICAMI 18.01.2017
Zebranie z rodzicami klas II i III o godz. 17.00 w salach:
Klasa IIa wychowawca mgr Milena Kulas sala nr 20 ( II piętro)Klasa IIb wychowawca mgr Czesław Skoniecki sala nr 23 (II piętro
Klasa IITL wychowawca mgr Beata Mądrzak sala nr 10
Klasa IIIa wychowawca mgr Iwona Grzesiek sala nr 11 ( I piętro)
Klasa IIIb TE – wychowawca mgr E.Kalinowska sala nr 6 ( I piętro)
Klasa IIIc wychowawca mgr Anna Matuszak sala nr 4 ( parter)
Klasa IIITL – wychowawca mgr H.Zwierz sala nr 8 ( I piętro)
Klasa III TL/TH – wychowawca mgr Barbara Ciechanowska-Kubica sala nr 5c ( przy sali gimnastycznej)
Spotkanie rodziców klas I i IV o godz. 18.00 w salach:
Klasa Ia wychowawca mgr Magdalena Bogacka sala nr 3 (parter)Klasa Ib wychowawca mgr Tomasz Stempniewicz sala nr 2 (parter)
Klasa ITL wychowawca mgr Wiesława Walkowiak sala nr 1 (parter)
Klasa ITL/TH wychowawca mgr Edyta Strasburger-Chmielewska sala nr 10 (I piętro)
Klasa IVa wychowawca mgr Małgorzata Czaińska – Zawidzka sala nr 16 ( II piętro)
Klasa IVb wychowawca mgr Magdalena Barczak-Zmyślona sala nr 14 ( II piętro)
Klasa IVc wychowawca mgr Izabela Ryzińska-Dolata sala nr 19 ( II piętro)
Klasa IVTL/TH wychowawca mgr Kamila Sikorska sala nr 8 ( I piętro)
Nauczyciele pełnią dyżur w pokoju nauczycielskim od godz.17.00
ZMIANA PLANU LEKCYJNEGO
Od 9 stycznia 2017 roku nastapi zmiana planu lekcji. Nowy plan dostepny jest w zakładce ŻYCIE SZKOŁY - PLAN LEKCJI.

Prawdziwie radosnych Świąt Bożego Narodzenia
w serdecznej i rodzinnej atmosferze.
Niech te dni upłyną bez trosk i zmartwień.
Niech wszelkie zmiany w Nowym 2017 Roku
będą zmianami trafnymi i pełnymi ciekawych możliwości.
życzy
Dyrekcja, Grono Pedagogiczne, Pracownicy
oraz Uczniowie
Zespołu Szkół Ekonomicznych im. Józefa Gniazdowskiego
w Ostrowie Wielkopolskim
Boże Narodzenie, Grudzień 2016
PODSUMOWANIE PROJEKTU „Europejskie praktyki zawodowe uczniów Zespołu Szkół Ekonomicznych”
21 grudnia 2016 roku w sali gimnastycznej ZSE odbyło się uroczyste podsumowanie projektu „Europejskie praktyki zawodowe uczniów Zespołu Szkół Ekonomicznych im. Józefa Gniazdowskiego” z Ostrowa Wielkopolskiego.
Projekt realizowany w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój. Projekt jest współfinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego.
Projekt „Europejskie praktyki zawodowe uczniów Zespołu Szkół Ekonomicznych” skierowany był do uczniów Technikum Nr 5 w Zespole Szkół Ekonomicznych w Ostrowie Wielkopolskim, kształcących się w zawodzie technik ekonomista i technik logistyk.
Warunkiem uczestnictwa w projekcie były dobre wyniki w nauce z przedmiotów zawodowych, dobra znajomość języka angielskiego, wysoka frekwencja oraz kultura osobista.
W sumie w Projekcie wzięło udział 42 uczniów. Szkoła w ramach Projektu otrzymała ponad 370 tysięcy zł. Środki te wykorzystano na przygotowanie językowe uczniów, na transport i ubezpieczenie, na zakwaterowanie i wyżywienie, na zajęcia kulturowe i wycieczki oraz zakup pomocy dydaktycznych m.in. rzutników multimedialnych, kamery, aparatu fotograficznego, drukarki, monitora.
Realizacja Projektu jest możliwa dzięki bardzo dobrej współpracy ZSE ze Starostwem Powiatowym. Szczególnie naszą szkołę wspierają pracownicy Wydziału Integracji Europejskiej i Rozwoju z Referatu Pozyskiwania Środków Zewnętrznych.
Przedstawiciele uczestników Projektu, uczniowie klas czwartych: Konrad Świerczyk, Karolina Kołodziej z klasy w zawodzie technik ekonomista oraz Marta Raczak i Marcin Giemza z klasy logistycznej przedstawili prezentację z pobytu w Anglii. Podzielili się swoimi wrażeniami, odczuciami z pobytu w Plymouth.
Uczniowie podczas pobytu w Plymouth zakwaterowani byli parami w domach rodzin angielskich tzw. host familys. Uczestnicy Projektu byli pod opieką zagranicznego partnera stażu - firmy Europa Training Ltd. Każdy uczeń miał przydzielone inne przedsiębiorstwo lub instytucję, w których odbywał praktyki i do którego musiał samodzielnie dotrzeć. Podczas staży uczniowie zapoznali się z nowymi metodami organizacji pracy, sposobami obsługi klientów, obowiązującymi przepisami BHP. Uczniowie mogli zobaczyć jak wygląda logistyka w magazynie czy w przedsiębiorstwie od środka, każdego dnia zajmowali się innymi czynnościami, od zwykłego paletyzowania ładunku, poprzez kompletowanie zamówień kończąc na obsłudze programów magazynowych typu WMS (Warehouse Management System). Nauczyli się także słów i zwrotów przydatnych w ich przyszłym zawodzie oraz znacznie poprawili swoje umiejętności językowe.
Uczniowie mieli również zagospodarowany czas wolny: organizowane były spotkania integracyjne, dzięki którym mogli zwiedzić miasto oraz poznać jego historię i miejscowe zwyczaje. Zorganizowana była także wycieczka do największego akwanarium w Wielkiej Brytanii - National Marine Aquarium. Mieli okazję podziwiać piękne widoki na ocean z The Hoe oraz na Barbican.
Uczniowie uczestniczący w stażu twierdzą, iż wyjazd nie tylko poprawił ich umiejętności językowe i podniósł kompetencje zawodowe, ale także zwiększył ich świadomość społeczną dotyczącą bycia Europejczykiem oraz udowodnił, że z powodzeniem mogą pracować także poza granicami kraju.
Punktem kulminacyjnym spotkania było wręczenie uczestnikom Projektu certyfikatów i Europassów Mobilności przez panią Dyrektor Beatę Matuszczak oraz pana Tomasza Sobczaka - pracownika Wydziału Integracji Europejskiej i Rozwoju w Starostwie Powiatowym.






















FINALISTA OLIMPIADY HANDLOWO-MENADŻERSKIEJ
W dniach 15-16 grudnia 2016 roku odbył się ogólnopolski etap II edycji Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Handlowo-Menedżerskich w Szczecinku.
W eliminacjach wziął udział Paweł Poprawa z klasy III a, który osiągnął wielki sukces.
Paweł został uhonorowany zaszczytnym tytułem finalisty Olimpiady.
GRATULUJEMY!
Opiekunem Olimpiady była nauczycielka przedmiotów zawodowych Anna Matuszak.



STYPENDYSTKA PREZESA RADY MNINISTRÓW
Najlepsza uczennica naszej szkoły Agnieszka Czaska z klasy II a Technikum Ekonomicznego otrzymała Stypendium Prezesa Rady Ministrów.
Uroczystość wręczenia stypendium odbyła się 30 listopada 2016 r. w Sali Sesyjnej Wielkopolskiego Urzędu Wielkopolskiego w Poznaniu.
Gospodarzami uroczystości był Wojewoda Wielkopolski pan Zbigniew Hoffmann i Wielkopolski Kurator Oświaty pani Elżbieta Leszczyńska.
Gratulacje dla Agnieszki.



DZIEŃ WOLONTARIUSZA
"Szczęście to jedyna wartość, która się mnoży, jeśli się ją dzieli" - takie motto przyświecało tegorocznej uroczystości Dnia Wolontariusza.
W miniony piątek programem pt."Opowieść o szczęściu" najprawdopodobniej udało się organizatorom poruszyć niejedno serce.
Rzuciliśmy promyk nadziei, że w każdej trudnej sytuacji można odnaleźć szczęście. Czy potrafimy znaleźć szczęście?
Przed programem zapytaliśmy panią dyrektor i niektóre osoby z naszej szkoły, czym jest dla nich szczęście. Podczas uroczystości mieliśmy okazję obejrzeć i wysłuchać, co odpowiedziały.
Czasami jest tak, że oceniamy poziom swojego szczęścia patrząc na swoje życie przez pryzmat niepowodzeń, kompleksów, porównywania się z innymi. Niektórzy myślą, że będą szczęśliwi otaczając się bogactwem. A jak powinno być? Podpowiedzieli nam Mędrcy.
Zdarza się, że zamartwiamy się własnym wyglądem, uciążliwe stają się czynności domowe, a do tego nie umiemy z sobą rozmawiać. Czasem trzeba pomóc innemu w jego nieszczęściu, by wyjść poza własne problemy. O tym mogliśmy się przekonać oglądając scenkę „podwójne lustro”.
Kolejna scenka „wielki on” pokazała nam, że można robić coś dla innych i być szczęśliwym z tego powodu.
Do refleksji skłoniła nas też piękna treść piosenki Anny Marii Jopek "Ale jestem", Perfekt "Odnawiam duszę", czy Mieczysława Szcześniaka "Sercem patrz" w wykonaniu naszych uczniów.
Na zakończenie wysłuchaliśmy piosenki w oryginalnym wykonaniu Alicji Majewskiej "Nie zamykajmy się od środka".
Podczas uroczystości pani pedagog i pani dyrektor podziękowały wolontariuszom za ich pracę, zaangażowanie i czas poświęcany innym, a bardzo ważny moment nastąpił w chwili, kiedy została przedstawiona Zuza Golec – jako Ostrowski Wolontariusz Roku 2016.
Taką nagrodę odebrała Zuzanna z rąk pani prezydent Beaty Klimek w ostrowskiej Synagodze w dniu 7 grudnia br.
Niech postawa i zaangażowanie Zuzanny będzie inspiracją dla jej rówieśników.
Uroczystość przygotowali uczniowie z klas: Ia, I th/tl, I tl, IIa, IIIa, III tl, a nad całością czuwały Anna Kupczyk i Beata Misiek.






















OSTROWSKI WOLONTARIUSZ ROKU 2016
Ogromne wyróżnienie dla Zuzanny Golec uczennicy klasy IV b naszej szkoły.
Praca Zuzanny w ramach wolontariatu została zauważona i doceniona.
Nasza Zuza otrzymała z rąk pani prezydent Beaty Klimek, w ostrowskiej Synagodze, statuetkę i dyplom Ostrowskiego Wolontariusza Roku 2016.
Niezwykle wzruszające było to wydarzenie. Podniosła i piękna chwila dla Zuzanny.
Co poniedziałek Zuzanna pracuje jako wolontariusz w przedszkolu nr 16 i jak twierdzi, każdy uśmiech dziecka, każde przytulenie czy zwykłe dziękuję to dla niej zastrzyk energii na cały dzień. Mimo to, że Zuzanna jest uczennicą klasy IV znajduje czas na wolontariat - bo wszystko to kwestia organizacji czasu - jak twierdzi.
Zachęcamy wszystkich do działań w ramach wolontariatu.
Niech wyróżnienie i postawa Zuzanny będzie inspiracją dla wszystkich niezdecydowanych.




WYNIKI TURNIEJU KLAS PRAWNO-POLICYJNYCH 2016
- W kategorii – TEST WIEDZY najlepsze wyniki uzyskały ex aequo: Weronika Beker oraz Paula Działoszek z klasy II B.
- W ZAWODACH STRZELECKICH – w kategorii dziewcząt najlepszy wynik uzyskała Zuzanna Szkudłapska z klasy II b, a w kategorii chłopców Mateusz Chojnacki z klasy IV c.
- W Policyjnym Torze Przeszkód – w kategorii dziewcząt najlepszy wynik uzyskała Weronika Spalony z klasy II b, a w kategorii chłopców Eryk Nowicki z klasy IV b.
- W konkursie z zakresu pierwszej pomocy najlepsze wyniki uzyskały ex aequo dwie drużyny: drużyna 4 osobowa w składzie Patrycja Szymkowiak, Zuzanna Golec, Agata Bonikowska oraz Maja Gruszczyńska z klasy IV b oraz drużyna 4 osobowa w składzie Magdalena Broda, Wiktoria Gmerek, Natalia Pawlaczyk oraz Natalia Kruszyk z klasy IV c.
W klasyfikacji całościowej najlepszą drużyną Turnieju Klas Prawno-Policyjnych okazała się drużyna klasy II B.
Reprezentacja klasy II b w składzie: Weronika Puszkar, Weronika Spalony, Aleksandra Kasprzak, Oktawia Przybylska, Jakub Zawada, Zuzanna Szkudłapska, Dominik Oleszyński, Ewelina Żukowska, Paula Działoszek, Weronika Beker, Samanta Sierańska, Weronika Guzikowska, Aleksandra Jasiak, Łukasz Kolenda, Rafał Bochyński.





KOMUNIKAT DLA ZDAJĄCYCH EGZAMIN ZAWODOWY W SESJI ZIMOWEJ
W zakładce EGZAMINY znajdują się harmonogramy części pisemnej i praktycznej egzaminu zawodowego w sesji styczeń/luty 2017
Prosimy o zapoznanie się z tymi harmonogramami.
SUKCES STATYSTYCZNY NASZYCH UCZNIÓW
16 listopada odbył się etap szkolny I edycji Olimpiady Statystycznej.
Jej organizatorami są: Główny Urząd Statystyczny, Polskie Towarzystwo Statystyczne oraz Wyższa Szkoła Ekonomii, Prawa i Nauk Medycznych w Kielcach. Olimpiada ma zasięg ogólnopolski.
Głównym jej celem jest upowszechnienie wiedzy i rozwijanie umiejętności z zakresu statystyki w obszarze analiz społeczno – gospodarczych.
Do Olimpiady w formie testu on-line przystąpiło w szkole 9 uczniów. Wśród najlepszych byli: Paweł Poprawa z klasy III a ( I miejsce w etapie szkolnym), Katarzyna Majchrzak ( II miejsce w etapie szkolnym) i Kordian Śpigiel ( III miejsce w etapie szkolnym) z klasy IV a. Ponadto w okręgu nasi uczniowie zajęli bardzo wysokie miejsca.
I tak Paweł uplasował się na 7 miejscu, Kasia zajęła 10 miejsce a Kordian 11. Warto wspomnieć, że pokonali oni ponad stu uczniów z innych szkół w okręgu.
Przewodniczącą Komisji Szkolnej Olimpiady Statystycznej była Pani Danuta Bartosik .
Gratulujemy sukcesu i życzymy powodzenia w II etapie, który odbędzie się 13 stycznia 2017 roku.


LOGISTYCY W MAHLE
24 listopada 2016 roku uczniowie pierwszej klasy w zawodzie technik logistyk odbyli wycieczkę edukacyjną do siedziby firmy MAHLE.
To tam produkuje się chłodnice, kondensatory i moduły dla światowego przemysłu samochodowego.
Podczas pierwszej części wycieczki, przeprowadzony został instruktaż zapoznający uczniów z głównymi wytycznymi dotyczącymi zasad BHP, mającymi zapewnić bezpieczeństwo podczas zwiedzania zakładu.
Cennym doświadczeniem była możliwość obserwacji całego cyklu produkcyjnego w/w podzespołów, począwszy od momentu doboru surowców, poprzez proces technologiczny, aż po system pakowania.
Z dużym zainteresowaniem uczniowie przyglądali się pracy ludzi i urządzeń.
Wycieczka ta przekonała uczniów i potwierdziła konieczność posiadania wiedzy z zakresu logistyki i spedycji, którą uczniowie zdobywają w ZSE, by móc ją później wykorzystać w przyszłej pracy zawodowej.




I B NA STRZELNICY
17 listopada 2016 r. klasa Ib pojechała na wycieczkę przedmiotową na strzelnicę do Raszkowa.
Na miejscu przedstawiciel Ligi Obrony Kraju udzielił uczniom instruktażu na temat budowy broni, jej ładowania oraz sposobu strzelania.
Każdy z uczniów oddał 25 strzałów z broni kbks oraz miał również możliwość oddania 2 strzałów z karabinka AK.
W wolnym czasie od strzelania uczniowie ćwiczyli elementy musztry paradnej.
Organizatorami wycieczki byli pan Tomasz Stempniewicz (wychowawca klasy Ib) oraz pan Czesław Skoniecki (nauczyciel edukacji dla bezpieczeństwa).






ZAJĘCIA Z POLICJANTEM
Klasy 1 i 2 o profilu prawno-policyjnym miały niecodzienne lekcje edukacji prawno-policyjnej.
W ramach współpracy z Komendą Powiatową Policji w Ostrowie Wielkopolskim zajęcia na temat "Technik kryminalistycznych" poprowadził funkcjonariusz Policji wydziału kryminalistyki Bartosz Kubica.







CZAS ZAWODOWCÓW BIS - ZAWODOWA WIELKOPOLSKA
W dniach od 14 do 18 listopada 15-osobowa grupa uczniów wzięła udział w zajeciach specjalistycznych dla zawodu technik logistyk w ramach projektu CZAS ZAWODOWCÓW BIS - ZAWODOWA WIELKOPOLSKA.
Laboratoria odbywały się na Politechnice Poznańskiej.
To był bardzo intensywny i pracowity czas dla młodych ekonomistów. Efekty ich pracy zaowocowały otrzymaniem przez wszystkich naszych uczniów pozytywnych ocen oraz certyfikatów potwierdzających uczestnictwo w projekcie.
W tegorocznej edycji projektu udział wzięli: Magdalena Hyży, Jagoda Potrzeba, sara Przepiórka, Maria Kowalska, Magdalena Kołodziej, Magdalena Jankowska, Dominika Glinkowska, Adrianna Stawińska, Marta kamzol, Klaudia Grzesiak, Daniel Nowakowski, Mateusz Sęk, Damian Matuszak, Kamil Kierzek i Mikołaj Szyszka.












BYĆ POLAKIEM.....NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI
10 listopada br. w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji 98. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości po 123 latach niewoli.
Przepełniony emocjami montaż słowno-muzyczny przygotowała klasa I TL oraz Klaudia Gabryelczyk z klasy III TL.
Okolicznościowy apel upamiętnił zarówno dzień 11 listopada 1918 roku, jak również oddał hołd wszystkim Polakom, którzy walczyli i zginęli za wolność naszej Ojczyzny. Uroczysty nastrój narodowego Święta Niepodległości podkreśliły pieśni patriotyczne, zaśpiewane przez młodzież.
Piekną lekcję historii, patriotyzmu i miłości do Ojczyzny uświetniła obecność Pocztu Sztandarowego oraz występ chóru szkolnego.










ZAPROSZENIE NA WALNE ZEBRANIE STOWARZYSZENIA ABSOLWENTÓW I PRZYJACIÓŁ ZESPOŁU SZKÓŁ EKONOMICZNYCH IM. JÓZEFA GNIAZDOWSKIEGO W OSTROWIE WIELKOPOLSKIM
Dyrekcja Zespołu Szkół Ekonomicznych oraz Zarząd Stowarzyszenia Absolwentów i Przyjaciół Zespołu Szkół Ekonomicznych im. Józefa Gniazdowskiego w Ostrowie Wielkopolskim zaprasza na Walne Zebranie Członków Stowarzyszenia, które odbędzie się 17 listopada 2016 roku o godzinie 17.00 w auli Zespołu Szkół Ekonomicznych.
PROGRAM ZEBRANIA:
1. Otwarcie zebrania przez Prezesa Stowarzyszenia.
2. Przedstawienie porządku obrad.
3. Wybór Sekretarza.
4. Odczytanie protokołu z ostatniego Walnego Zebrania Członków Stowarzyszenia i zatwierdzenie przyjęcia.
5. Sprawozdanie z działań wykonanych w roku 2016.
6. Omówienie działań na rok 2017.
7. Wolne głosy i wnioski.
Ze względu na wagę poruszanych spraw prosimy o niezawodne uczestnictwo w zebraniu.
UWAGA! UWAGA! TURNIEJ KLAS PRAWNO-POLICYJNYCH
18 listopada odbędzie się Turniej klas prawno-policyjnych.
Jest on skierowany do wszystkich klas prawno-policyjnych.
Wytypowane drużyny z każdej klasy wezmą udział w konkursach:
- wiedzy (zakres wiedzy – Konstytucja RP oraz Ustawa o Policji) – test – 4 osoby z każdej klasy
- sportowym – policyjny tor przeszkód – 4 osoby z każdej klasy (2 dziewczyny, 2 chłopców)
- I pomocy – udzielanie oraz test wiedzy – 4 osoby z każdej klasy (drużyna)
- strzeleckim – 4 osoby z każdej klasy (2 dziewczyny, 2 chłopców)
Każda klasa zgłasza drużyny składające się z 16 osób (udział poszczególnych osób nie może się powtarzać).
Drużyny z podaniem imion i nazwisk oraz nazwą konkursu, w którym biorą udział poszczególne osoby należy zgłosić do Magdaleny Barczak-Zmyślonej do dnia 15 listopada.
UWAGA - ogłoszenie wyników odbędzie się podczas apelu klas mundurowych w grudniu.
LEKCJA Z ZUS
26 października 2016 roku w naszej szkole rozpoczęła się III edycja Lekcji z ZUS.
Na lekcję otwartą, którą przygotowały nuczycielki pzedmiotów ekonomicznych Justyna Płóciennik i Anna Matuszak przybyli zaproszeni goście oraz zainteresowani projektem uczniowie.
Lekcje z ZUS to autorski projekt Zakładu Ubezpieczeń Społecznych skierowany do uczniów szkół ponadgimnazjalnych, którego celem ogólnym jest kształtowanie u uczniów postaw warunkujących sprawne i odpowiedzialne funkcjonowanie we współczesnym świecie.
Projekt objęty jest honorowym patronatem Ministra Edukacji Narodowej oraz Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej i składa się z cyklu czterech lekcji, który wieńczy „Olimpiada wiedzy o ubezpieczeniach społecznych”.
Uczniowie chwalą ciekawą formę przeprowadzenia lekcji – prezentacje multimedialne, filmy, ćwiczenia i przystępne materiały przygotowane przez ZUS.
Mamy nadzieję, że przystępując do projektu otworzymy swoim uczniom drzwi do wiedzy o ubezpieczeniach społecznych, która pozwoli im na podejmowanie samodzielnych świadomych decyzji po wejściu na rynek pracy.













ĆWICZENIA OBRONNE
Klasa II b prawno-policyjna miała okazję uczestniczyć w ćwiczeniach ochronnych, które odbyły się 28 października na terenie Stanicy Harcerskiej w Ostrowie Wlkp.
Uczniowie zostali zaproszeni do udziału w ćwiczeniach przez Dyrektora Aresztu Śledczego w Ostrowie Wlkp.
Nasza młodzież miała okazję „z bliska” obejrzeć działania służb mundurowych podczas symulowanej akcji podjętej w związku z pościgiem za uciekającymi z aresztantami, którzy wzięli za zakładnika funkcjonariusza aresztu.
Klasa II b odegrała również swoją rolę podczas ćwiczeń, ponieważ przeprowadzono symulację ewakuacji.
Ćwiczenia miały na celu sprawdzenie koordynacji działań służb mundurowych i pracowników Urzędu Miasta.
W ćwiczeniach wzięła udział Policja, Straż Więzienna, Państwowa Straż Pożarna, Zespół Zakładu Opieki Zdrowotnej, Straż Miejska, pracownicy Wydziału Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta w Ostrowie Wielkopolskim.
Po zakończonych ćwiczeniach funkcjonariusze Grupy Interwencyjnej Służby Więziennej przeprowadzili dla uczniów zajęcia z kajdankowania oraz samoobrony.



DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ
14 października 2016 roku odbyła się uroczystość z okazji Dnia Edukacji Narodowej.
Była to okazja dla uczniów, aby złożyć życzenia wszystkim pracownikom szkoły, dziękując im za codzienną troskę, wyrozumiałość i pracę.
Podczas uroczystości w szczególny sposób wyróżniono pedagogów oraz pracowników administracji i obsługi naszej szkoły, którym przyznano Nagrody Dyrektora Szkoły za osiągnięcia w pracy dydaktyczno-wychowawczej oraz za wzorowe wypełnianie obowiązków.
Nagrodę Dyrektora w roku szkolnym 2016/2017 otrzymali: Dorota Jamińska, Danuta Bartosik, Magdalena Barczak-Zmyślona, Anna Burkietowicz, Krzysztof Cegła, Beata Mądrzak, Ewa Smektała, Beata Misiek, Magdalena Andrzejewska, Jolanta Musialska, Ewa Kalinowska, Marta Libudzic, Paweł Szczepaniak, Lilla Korczewska, Magdalena Baum, Henryka Nożyńska, Zygmunt Boroch.
Uroczystość połączona została ze ślubowaniem klas pierwszych.
Ślubowanie przeprowadziła Wicedyrektor Szkoły Dorota Jamińska.
Podczas uroczystości odbyło się również oficjalne zaprzysiężenie nowego Samorządu Uczniowskiego, w skład którego weszli: Sławomir Nowak (Przewodniczący Szkoły), Weronika Spalony (Zastępca Przewodniczącego Szkoły), Klaudia Pietrzykowska (Skarbnik Szkoły), Cezary Dera (Sekretarz Szkoły).









































NASI LOGISTYCY NA PRAKTYKACH ZAGRANICZNYCH W NIEMCZECH
Od dnia 3 października 2016 roku szesnastu uczniów z klas trzecich w zawodzie technik logistyk odbywa dwutygodniowe praktyki zawodowe w Hildburghausen w Niemczech.
Są one realizowane w ramach projektu „Europejskie staże uczniów Zespołu Szkół Ekonomicznych im. Józefa Gniazdowskiego z Ostrowa Wielkopolskiego”.
Projekt jest wielką szansą dla uczniów na poszerzenie wiedzy teoretycznej oraz zdobycie umiejętności praktycznych.
Uczniowie podczas zajęć organizują procesy logistyczne, m.in. przyjmują towar do magazynu, dokonują jego identyfikacji i kontroli, przeprowadzają inwentaryzację stanu magazynu, tworzą dokumentację logistyczną. Przy wykorzystaniu technologii informatycznych stosują obliczenia przydatne do kierowania i zarządzania przedsiębiorstwem logistycznym.
Zdobyte umiejętności uczniowie prezentowali w rzeczywistych warunkach pracy w firmie logistycznej „Eschrich” w Zella-Mehlis.
Podczas stażu uczniowie poszerzają także swoje umiejętności językowe. Posługują się językiem niemieckim na co dzień, co wpływa na poprawę ich sprawności językowych.
Praktyki zagraniczne przyczyniły się do zwiększenia świadomości uczniów o potrzebie dalszej nauki języka niemieckiego w celu poszerzenia perspektyw zawodowych.
Dla uczniów odbywających staż przygotowano bogaty program kulturowy. Zorganizowano wycieczkę po mieście Hildburghausen, górską wędrówkę na wieżę Bismarcka, wycieczki do miast: Erfurtu (stolicy Turyngii), Coburga oraz Meiningen.
Zaplanowano również wizyty w Muzeum Pojazdów oraz Muzeum Mleka.
autor artykułu: Marta Duczmal















WSB w ZSE
04 października br. uczniowie klas maturalnych uczestniczyli w warsztatach prowadzonych przez pracowników Wyższej Szkoły Bankowej w Poznaniu.
Warsztaty dotyczyły zasad savoir- vivre. Prowadzący w bardzo ciekawy sposób przedstawili zasady hierarchii obowiązujące na szczeblu towarzyskim oraz biznesowym.
Uczniowie ZSE uczestniczyli scenkach przedstawiających zasady wieku i płci.



PAŹDZIERNIKOWY APEL KLAS PRAWNO-POLICYJNYCH
3 października 2016 roku uczniowie klas prawno-policyjnych wzięli udział w comiesięcznym apelu mundurowym.
Apel mundurowy odbywa się zawsze w pierwszym roboczym dniu miesiąca.
Podczas apelu uczniowie klasy II b zaprezentowali swoje umiejętności, które zdobyli podczas warsztatów w Warszawie, prowadzonych przez instruktorów z Batalionu Reprezentacyjnego Wojska Polskiego.














ŻONKILOWE POLE NADZIEI
W miniony poniedziałek, 3 października 2016 roku odbyła się uroczystość „Żonkilowe Pola Nadziei”.
Na przygotowanym wcześniej trawniku przy naszej szkole posadziliśmy 260 cebulek żonkilowych.
Szkolne Koło Wolontariusza współpracując z Towarzystwem Przyjaciół Chorych Hospicjum Św. Józefa w Ostrowie Wlkp. kolejny raz włączyło się do akcji żonkilowych pól nadziei.
Oprócz członków Towarzystwa naszą uroczystość uświetniły swoją obecnością przedstawicielki Ostrowskiego Klubu „Amazonka”.
Żonkile – wiosenne kwiaty są międzynarodowym symbolem nadziei.
Kampania „Pola Nadziei” pochodzi ze Szkocji, prowadzi ją organizacja Marie Curie Cancer Care z Edynburga.
Pierwsza polska akcja żonkilowa odbyła się w Krakowie w roku 1998.
Celem akcji jest promowanie opieki hospicyjno – paliatywnej oraz szerzenie misji opieki nad chorym w domu, zjednoczenie ludzi dobrej woli i otwartego serca, a także organizowanie opieki nad chorymi w terminalnej fazie choroby nowotworowej.
Przy naszej szkole, wzdłuż ulicy Głogowskiej pierwsze żonkilowe pole nadziei powstało 10.X.2008 roku. Młodzież naszej szkoły wraz z wolontariuszami z Towarzystwa Przyjaciół Chorych Hospicjum Św. Józefa posadziła wtedy 320 cebulek żonkilowych.
W dniu 3 października br. odnowiliśmy tę ideę solidaryzowania się z chorymi.
Wiosną przy naszej szkole zakwitną żółte kwiaty, by przypominać nie tylko uczniom, ale także przechodzącym i przejeżdżającym tędy ludziom o cierpiących z powodu choroby nowotworowej i o osobach, które się nimi opiekują.
Będziemy pamiętać również o tych, którzy z powodu tej choroby przeszli do wieczności.
I właśnie rozważania o śmierci i sposób mówienia o niej i pogodzenia się z czymś, co nieuchronne, były myślą przewodnią tegorocznej uroczystości.
Do refleksji nad tym tematem posłużyły fragmenty książki Erica – Emmanuela Schmitta pt. „Oskar i pani Róża”. W rolę Oskara wcielił się Jakub Kryś z klasy Ib, a fragmenty cioci Róży przedstawiła Marika z klasy IVa.
Teksty z Księgi Mądrości przedstawiły Marlena Lisiak oraz Sandra Kostera z klasy Ia. W całość wprowadziła Wioletta Kurek (również z klasy Ia).
W programie artystycznym usłyszeliśmy też piosenki w wykonaniu uczniów klasy Ia – Julia Junak w utworze zespołu Dżem „Do kołyski” oraz uczniowie z klasy I tl Patrycja Tyrała z piosenką Mieczysława Szcześniaka „O niebo lepiej” oraz duet Kamila Karolewska i Szymon Muszyński w utworze Grzegorza Hyżego „Na chwilę”.
Słowo poetyckie i czar muzyki uprzyjemnił widowni to wydarzenie i myślę, że pozwolił napełnić się nadzieją, że warto żyć pomagając innym.
Uroczystość przygotowały pani Beata Misiek – nauczycielka religii i pani Anna Kupczyk – pedagog szkolny i koordynator Szkolnego Koła Wolontariusza.


























CZAS ZAWODOWCÓW BIS - ZAWODOWA WIELKOPOLSKA
Kolejny raz nasza szkoła weźmie udział w projekcie „Czas zawodowców BIS – zawodowa Wielkopolska”, który został uruchomiony w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego 2014+ i będzie realizowany do końca 2022 roku przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego (Departament Edukacji i Nauki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego) oraz Politechnikę Poznańską we współpracy z zainteresowanymi samorządami, pracodawcami i szkołami kształcącymi zawodowo z terenu województwa wielkopolskiego. W projekcie będą rozwijane działania, które zostały zainicjowane w latach 2012-2015 w projekcie „Czas zawodowców – wielkopolskie kształcenie zawodowe”. Przyczynkiem do kontynuacji tych działań jest sukces poprzedniej inicjatywy, wyróżnionej przez Ministra Infrastruktury i Rozwoju tytułem „Najlepsza inwestycja w człowieka” w ramach konkursu „Dobre praktyki EFS 2014”. W ramach prjektu przewiduje się następujące formy wsparcia : płatne staże dla uczniów, zajęcia specjalistyczne dla uczniów w innowacyjnych technologicznie laboratoriach, dostęp do interaktywnych materiałów dydaktycznych dla uczniów i nauczycieli przygotowanych w nowoczesnej technologii zamieszczonych na platformie e-learningowej, kursy/szkolenia zawodowe dla nauczycieli, doposażenie szkół w sprzęt i pomoce dydaktyczne do pracowni kształcenia zawodowego zgodnie ze standardem określonym przez MEN w katalogu wyposażenia pracowni lub warsztatów szkolnych dla 190 zawodów udostępnionym za pośrednictwem strony internetowej www.koweziu.edu.pl, doposażenie placówek kształcenia zawodowego, realizujących zadania zbieżne z zadaniami centrum kształcenia zawodowego, praktycznego i ustawicznego, dostęp do narzędzia ułatwiającego komunikację pomiędzy uczniami i pracodawcami oraz umożliwiającego dopasowanie uczniów i absolwentów szkół do konkretnych ofert pracy z wykorzystaniem identyfikacji profili kompetencyjnych i stanowiskowych, patronat Politechniki Poznańskiej nad wybranymi klasami uczestniczącymi w projekcie. Jednostki samorządu terytorialnego, pracodawcy i poszczególne szkoły uczestniczący w projekcie będą miały okazję współtworzyć rozwijaną w województwie Wielkopolską Sieć Edukacyjno-Gospodarczą. Celem tego regionalnego przedsięwzięcia jest trwała odbudowa systemu kształcenia zawodowego w Wielkopolsce oraz rozszerzanie i umacnianie relacji pomiędzy szkołami i pracodawcami poprzez mi.in. włączanie pracodawców w proces doradzania uczniom odnośnie kierunków rozwoju zawodowego, trafniejsze dopasowanie ofert staży do umiejętności i kompetencji uczniów przy wykorzystaniu Systemu Zawodowcy czy wsparcie szkół i pracodawców w procesie komunikacji z lokalnymi instytucjami rynku pracy. Całkowita wartość projektu wynosi 63 500 000,00 zł, w tym kwota dofinansowania z UE (EFS-85%) – 53 975 000,00 zł, w tym środki budżetu państwa (5%). Pozostałą kwotę, stanowiącą 10% wartości projektu, stanowią środki z budżetu jednostek samorządu terytorialnego. Strona Internetowa: www.zawodowcy.org

SZKOLNY TURNIEJ PIŁKI SIATKOWEJ
26 września 2016 roku w blasku promieni słonecznych odbył się Szkolny Turniej Piłki Siatkowej.
Inicjatorami sportowego przedsięwzięcia i głównymi sędziami turnieju byli: nauczycielka przedmiotów zawodowych Wiesława Walkowiak i nauczyciel wychowania fizycznego Artur Włodarczyk.
Zwycięzcy w kategorii chłopców:
I miejsce - chłopcy z klasy IV B
II miejsce - chłopcy z klasy IV TLH
III miejsce - chłopcy z klasy I TL
Zwyciężczynie w kategorii dziewcząt:
I miejsce - dziewczęta z klasy III A
II miejsce - dziewczęta z klasy III TL
III miejsce - dziewczęta z klasy II A
ZWYCIĘZCOM GRATULUJEMY, A WSZYSTKIM UCZESTNIKOM TURNIEJU DZIĘKUJEMY ZA UDZIAŁ I SPORTOWĄ RYWALIZACJĘ!































KLASA PRAWNO-POLICYJNA W WARSZAWIE
23 września 2016 roku grupa uczniów z klasy II prawno-policyjnej brała udział w warsztatach z „Regulaminu musztry” i „Ceremoniału wojskowego”.
Warsztaty zorganizowne zostały w ramach programu szkolenia przewidzianego dla klas mundurowych pod patronatem MON.
Warsztaty prowadzone były przez profesjonalnych instruktorów z Batalionu Reprezentacyjnego Wojska Polskiego w Warszawie.
Początki były trudne...Odliczanie...Równanie...Lewa noga... Prawa noga...Oddawanie honoru...Te zwroty sprawiały uczniom wiele kłopotu.
Po paru godzinach mozolnej pracy pod okiem instruktora, efekt końcowy był zadawalający.
Szkolenie zakończyło się defiladą przy muzyce marszowej.
Uczniowie mieli okazję poznać historię Batalionu Reprezentacyjnego, zwiedzili salę tradycji oraz Grób Nieznanego Żołnierza.
Uczestnicy warsztatów narzekali na zmęczenie, ale deklarowali ogromne zadowolenie z możliwości udziału w warsztatch.
Opiekunem uczniów podczas wycieczki przedmiotowej był nauczyciel edukacji prawno-policyjnej Czesław Skoniecki.

















INAUGURACJA ŻONKILOWYCH PÓL NADZIEI
23 września br. uczniowie klasy I TL wraz z pedagogiem szkolnym Anną Kupczyk i nauczycielką religii Beatą Misiek wzięli udział w inauguracji Żonkilowych Pól Nadziei, sadząc żonkile przed Urzędem Miasta w Ostrowie Wielkopolskim.
Żonkil to symbol nadziei i solidaryzowania się z osobami chorymi na choroby nowotworowe i tymi, którzy się nimi opiekują.
Akcja ta jest organizowana przez Towarzystwo Przyjaciół Chorych Hospicjum Św. Józefa w Ostrowie Wlkp.,br>
Żonkile – wiosenne kwiaty są międzynarodowym symbolem nadziei.
Kampania „Pola Nadziei” pochodzi ze Szkocji, prowadzi ją organizacja Marie Curie Cancer Care z Edynburga.
Pierwsza polska akcja żonkilowa odbyła się w Krakowie w roku 1998.
W Ostrowie Wielkopolskim pierwsze „Pole Żonkilowe” zakwitło wiosną 2006 roku. Następne w kolejnych latach. Żonkile kwitły przy pomniku Ojca Św. Jana Pawła II przy Kościele Św. Antoniego oraz przy Kościele Św. Pawła i przy Klasztorze o.o. Pasjonistów w Sadowiu.
Celem akcji jest promowanie opieki hospicyjno – paliatywnej oraz szerzenie misji opieki nad chorym w domu, zjednoczenie ludzi dobrej woli i otwartego serca do pomocy ciężko choremu oraz zbiórka funduszy na organizowanie opieki nad chorymi w terminalnej fazie choroby nowotworowej.
W tym roku Szkolne Koło Wolontariusza w naszej szkole podejmuje inicjatywę posadzenia „Żonkilowego Pola Nadziei” wzdłuż ulicy Głogowskiej.
Wydarzenie to będzie miało miejsce 3 października br.




"SEKRET" - PROFILAKTYCZNY SPEKTAKL TEATRALNY
W trzecim tygodniu września klasa IIIa pod opieką pedagoga szkolnego Anny Kupczyk uczestniczyła w spektaklu "Sekret".
Przedstawienie miało miejsce w Ostrowskim Centrum Kultury.
Spektakl został zrealizowany w ramach działań ogólnopolskiego programu Profilaktyka a Ty.
Autorem scenariusza jest Grzegorz Jach -policjant, który jest pomysłodawcą i twórcą programu Profilaktyka a Ty. Charyzmatyczny pan Grzegorz przed premierą chodząc po widowni, zadawał młodym ludziom pytanie, co Ty zrobiłeś w sprawie profilaktyki? Jakie jest Twoje stanowisko w tej kwestii? Jak zachowałbyś się, gdyby Twój kolega miał problem?
Młodzi ludzie zgromadzeni na widowni zmuszeni zostali do refleksji, nikt nie wyszedł z sali obojętny.
Przedstawienie w reżyserii pana Grzegorza Jacha wzbudziło zainteresowanie. Wszyscy dowiedzieli się, że nie muszą tak biec, że "wyścig szczurów" może prowadzić do klęski, że bardzo ważne są relacje międzyludzkie. I co najważniejsze, że każdy z nas ma swój skarb – bijące serce i każdy jest panem swojego świata.
Oby więcej takich działań z młodzieżą i dla młodzieży.
XXX OLIMPIADA WIEDZY EKONOMICZNEJ - ZAPISY
Serdecznie zachęcamy wszystkich uczniów naszej szkoły do udziału w XXX Olimpiadzie Wiedzy Ekonomicznej.
Hasło przewodnie tegorocznej edycji brzmi: "Państwo a gospodarka".
Honorowy patronat nad Olimpiadą objął Prezes Narodowego Banku Polskiego prof. dr hab. Adam Glapiński.
Organizatorem Olimpiady jest Polskie Towarzystwo Ekonomiczne.
Olimpiada skierowana jest do uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Olimpiada przyczynia się do upowszechniania wiedzy o współczesnej gospodarce. Sprzyja również wyłanianiu utalentowanej młodziezy do szkół wyższych.
Dla laureatów Olimpiady przewidziane są nagrody pieniężne i rzeczowe.
Wśród nagród znajduja się także stypendia naukowe oraz wyjazdy zagraniczne.
Laureaci i finaliści Olimpiady Wiedzy Ekonomicznej są zwolnieni z etapu pisemnego egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie: technik ekonomista, technik handlowiec, technik rachunkowości.
Szczegółowe informacje na temat tegorocznej edycjiznajdują się na stronie internetowej Olimpiady: owe.pte.pl - zakładka "Bieżąca edycja".
Chętne do udziału w Olimpiadzie osoby, proszone są o zgłoszenie się do koordynatorek Olimpiady: Pani Grażyny Biel lub Pani Mileny Kulas w nieprzekraczalnym terminie do 29 września 2016 roku.
DZIEŃ SYBIRAKA
W sobotę, 17 września 2016 r. w przy obelisku poświęconym pamięci Sybiraków sąsiadującym z naszą szkołą odbyły się obchody Dnia Sybiraka.
W 77. rocznicę sowieckiej napaści na Polskę przy Pomniku Sybiraków licznie zgromadziły się poczty sztandarowe, delegacje kombatantów, służby mundurowe, władze samorządowe miasta i powiatu, młodzież szkolna oraz przedstawiciele ostrowskich kibiców.
W rocznicę Golgoty Wschodu ks. kanonik Krzysztof Nojman odmówił modlitwę za poległych i zamordowanych na nieludzkiej ziemi.
Tradycyjnie odbył się również Apel Poległych.
Przybyłe na uroczystość delegacje złożyły pod pomnikiem wiązanki kwiatów.
Po oficjalnej części obchodów w sali gimnastycznej naszej szkoły odbył się przejmujący program artystyczny, przygotowany przez uczniów i nauczycieli Gimnazjum Nr 4 im. Powstańców Wielkopolskich.
W przygotowanie uroczystości zaangażowanych zostało również troje naszych uczniów: Klaudia Gabryelczyk z klasy III TL (wokal) oraz Maciej Janas z klasy III TLH i Daniel Nowakowski z klasy III A.


































KOMUNIKAT DYREKCJI
KOMUNIKAT DLA ABSOLWENTÓW , KTÓRZY PRZYSTĄPILI DO POPRAWKOWEGO EGZAMINU MATURALNEGO W SIERPNIU 2016 Wydawanie przekazanych przez Okręgową Komisję Egzaminacyjnych świadectw dojrzałości z poprawkowego egzaminu maturalnego od dnia dzisiejszego tj. 12.09.2016 od godziny 12.00 w sekretariacie szkoły.
KOMUNIKAT W SPRAWIE EGZAMINÓW ZAWODOWYCH
Do egzaminu zawodowego w sesji styczeń – luty 2017 przystępują następujące klasy:
- IV a, IV b, IV c – kwalifikacja A.36
- III a – kwalifikacja A.35
-IV TL/TH – kwalifikacja A.32 i kwalifikacja A.22
Deklaracje przystąpienia do egzaminu zawodowego w sesji styczeń – luty 2017 należy złożyć u kierownika szkolenia praktycznego najpóźniej do 09 września 2017 r.
UROCZYSTE ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2016/2017
1 września 2016 roku dyrektor szkoły Beata Matuszczak, krótką przemową zainaugurowała nowy rok szkolny 2016/2017.
Pani dyrektor powitała wszystkich uczniów i nauczycieli ZSE po wakacjach i przedstawiła wszystkim plan pracy szkoły na najbliższe 10 miesięcy.
Podczas uroczystości głos zabrała również przedstawicielka Samorzadu Uczniowskiego Laura Wawrzyniak, która w imieniu całej społeczności uczniowskiej powiatała Dyrekcję, grono pedagogiczne i pracowników szkoły, życząc im wszystkiego dobrego w nowym roku szkolnym. Słowa powitania skierowała również do tegorocznych pierwszoklasistów.






UWAGA ABSOLWENCI
Poprawkowe egzaminy maturalne odbędą się:
23.08.2016r. godzina 9.00 egzaminy pisemne
24.08.2016r. godzina 9.00 egzaminy ustne
SZKOŁA ZAOCZNA ZAPRASZA
Jeśli jesteś zainteresowany pracą w księgowości lub chcesz poszerzyć swoje kompetencje zdobywając zawód technika rachunkowości, zapraszamy do bezpłatnej nauki w Szkole Policealnej dla Dorosłych w systemie zaocznym. Zajęcia odbywają się w soboty i niedziele . Program nauczania obejmuje tylko i wyłącznie przedmioty zawodowe związane z pracą w księgowości i pracą biurową.
UWAGA ABSOLWENCI Jeśli posiadasz dyplom technika ekonomisty, w ciagu zaledwie jednego roku ( dwóch semestrów) możesz zdobyć dyplom technika rachunkowości.
Dokumenty związane z naborem do szkoły dostępne są w zakładce REKRUTACJA-DOKUMENTY.
Wypełnioną dokumentację można składać w sekretariacie Zespołu Szkół Ekonomicznych im. Józefa Gniazdowskiego w Ostrowie Wielkopolskim przy ulicy Partyzanckiej 29.
Termin składania dokumentów - 22 sierpnia 2016r.


LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE DLA DOROSŁYCH I KURSY KWALIFIKACYJNE
Zapraszamy absolwentów szkół zawodowych do bezpłatnej nauki w Liceum Ogólnokształcącym dla Dorosłych w systemie zaocznym. Zajęcia odbywają się w soboty i niedziele.
Ponadto prowadzimy bezpłatne KURSY KWALIFIKACYJNE DLA DOROSŁYCH w systemie zaocznym. Zajęcia odbywają się w soboty i niedziele.
Program nauczania obejmuje tylko przedmioty zawodowe związane z nabyciem kwalifikacji: - A.18 Prowadzenie sprzedaży, która uprawnia do zdobycia zawodu "sprzedawcy",
- A.22 Prowadzenie działalności handlowej, która uprawnia do zdobycia dyplomu technika handlowca.
Dokumenty związane z naborem do szkoły dostępne są w zakładce REKRUTACJA-DOKUMENTY.
Wypełnioną dokumentację można składać w sekretariacie Zespołu Szkół Ekonomicznych im. Józefa Gniazdowskiego w Ostrowie Wielkopolskim przy ulicy Partyzanckiej 29.
Termin składania dokumentów - 22 sierpnia 2016r.
KOMUNIKAT DYREKTORA ZESPOŁU SZKÓŁ EKONOMICZNYCH
Dyrektor Zespołu Szkół Ekonomicznych im. Józefa Gniazdowskiego w Ostrowie Wielkopolskim informuje, że uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego odbędzie się w dniu 01 września 2016 roku o godzinie 9,00 w sali gimnastycznej szkoły.
Spotkania z wychowawcami klas odbędą się bezpośrednio po uroczystości według poniższego harmonogramu:
I a TE - mgr Magdalena Bogacka sala nr 1
I b TE - mgr Tomasz Stempniewicz sala nr 2
I TL - mgr inż. Wiesława Walkowiak sala nr 3
I TL/TH – mgr Edyta Strasburger-Chmielewska sala nr 8
II a TE - mgr Milena Kulas sala nr 16
II b TE - mgr Karolina Tyburska-Florek sala nr 5 c
II TL - mgr Beata Mądrzak sala nr 14
III a TE - mgr Iwona Grzesiek sala nr 11
III b TE - mgr inż. Ewa Kalinowska sala nr 6
III c TE - mgr Anna Matuszak sala nr 4
III TL - mgr Honorata Zwierz sala nr 5 b
III TL/TH – dr Anna Burkietowicz sala nr 23
IV a TE - mgr Małgorzata Czaińska-Zawidzka sala nr 20
IV b TE - mgr Magdalena Barczak-Zmyślona sala nr 18
IV c TE – mgr Izabela Ryzińska-Dolata sala nr 12
IV TL/TH - mgr Kamila Sikorska sala nr 10
UWAGA PIERWSZOKLASIŚCI!
Zajęcia integracyjne dla uczniów klas pierwszych Technikum Nr 5 w Zespole Szkół Ekonomicznych im. Józefa Gniazdowskiego w Ostrowie Wielkopolskim odbędą się 31 sierpnia 2016 roku od godziny 9.00 do godziny 13.00.
W programie zajęć:
- spotkanie z Dyrektorem Szkoły,
- zajęcia z Wychowawcą i Pedagogiem szkolnym,
- gry i zabawy sportowe z Nauczycielami wychowania fizycznego.
Prosimy o zabranie strojów sportowych.
UWAGA MATURZYŚCI!
Termin składania oświadczenia o zamiarze przystąpienia do egzaminu w terminie poprawkowym upływa 12 lipca 2016 r.
KOMUNIKAT
Termin ogłoszenia wyników egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie po sesji maj – lipiec 2016 to:
WAKACYJNE STRZELANIE
W sobotę 25.06.2016 pierwszego dnia wakacji w Raszkowie na Strzelnicy Bractwa Kurkowego im. Księdza Kazimierza Jagielskiego w Raszkowie zorganizowany został trening oraz zawody strzeleckie – wielobój strzelecki z broni palnej sportowej „Powitanie Lata”.
Z naszej szkoły w zawodach startowały: Alicja Łopata, Anna Bukowska i Katarzyna Kaźmierczak wszystkie z klasy I TE ( ..teraz już z drugiej :).
Uczniowie strzelali na punkty z karabinu sportowego kbks oraz pistoletu bocznego zapłonu Margonin.
Po klasyfikacji, uczestnicy zawodów i treningu mięli okazję zapoznać się praktycznie z bronią, którą już widzieli w szkole uczniowie klas drugich o profilu prawno-policyjnym podczas spotkania z panem Tadeuszem Jagielskim - Prezesem Zarządu LOK w Ostrowie Wlkp.
Zawodnicy strzelali więc z pistoletu Walter P 99, potem poznali w działaniu karabin wojskowy czeskiej produkcji CZ SA vz.58 ( podobny do kałasznikowa), a na końcu wystrzelali po kilka naboi do stalowych tarcz ze strzelby samopowtarzalnej Bajkał MP – 155.
Nasze uczennice godnie i z dumą reprezentowały Zespół Szkół Ekonomicznych im. Józefa Gniazdowskiego w Ostrowie Wielkopolskim zajmując drugie i trzecie miejsce w rywalizacji z uczniami II LO.
Drugie miejsce i srebrny medal zdobyła Alicja Łopata, a brązowy medal i trzecie miejsce Anna Bukowska.
Gratulujemy paniom, tym bardziej, że ich przeciwnikami byli sami mężczyźni.
Opiekunem uczestników i organizatorem zawodów był Paweł Foedke, sędzią głównym zawodów natomiast Tadeusz Jagielski.








RAJD DO MICHAŁKOWA
Uczniowie naszej szkoły wraz z opiekunami wybrali się 20 czerwca 2016 r. pieszo do Michałkowa.
Rajd zaplanowany był w Szkolnym Programie Wychowawczym. ,br> Młodzież po pokonaniu 8 kilometrów dotarła do Michałkowa. Tam czekał na nas gril i inne atrakcje. Młodzież miała okazję pospacerować sobie w alkogoglach, które zaprezentowali zaproszeni na rajd policjanci. Alkogogle mają za zadanie pokazać, jak bardzo zaburzone jest spostrzeganie i ocena przestrzeni po spożyciu alkohol.
Uczniowie bawili się też świetnie podczas konkurencji sportowych przygotowanych przez nauczycieli w-fu. Najwięcej śmiechu przyniósł bieg z jajkiem, czy też w workach.
Na lotnisku Aeroklubu Ostrowskiego w hangarze szybowcowym, instruktor pan Roman Fałek opowiadał uczniom o zasadach pilotażu szybowcowego, wpływie stanu pogody na loty szybowcowe. Uczniowie dowiedzieli się również o możliwościach szybowców jako statków powietrznych, które latają bez użycia silnika, wykorzystując jedynie noszenia- prądy termiczne lub orograficzne (rodzaj prądu wznoszącego w atmosferze), zapoznali się także z różnymi typami szybowców stojących w hangarze i ich oprzyrządowaniem pokładowym.






FINALISTKI IV EDYCJI KONKURSU WIEDZY O PRAWIE
Uczennice Zespołu Szkół Ekonomicznych zostały Finalistkami IV Edycji Konkursu Wiedzy o Prawie, organizowanego przez Okręgową Izbę Radców Prawnych w Poznaniu.
W finale Konkursu udział wzięły: Paulina Chałupka z klasy III b zajmując miejsce X, Daria Raczak z klasy IV e – XIII miejsce oraz Anita Czubak z klasy III c – XIV miejsce.
Celem konkursu jest podnoszenie świadomości prawnej młodzieży, rozwijanie ekspresji twórczej, kreatywności, doskonalenie umiejętności komunikacyjnych oraz praktycznych umiejętności w języku prawniczym, szczególnie pisania, mówienia, argumentacji i przekonywania.
Finał konkursu składał się z dwóch etapów: rozwiązania zadania – problemów o tematyce prawnej oraz wystąpienia przed publicznością na wylosowany temat z dziedziny prawa.

PODRĘCZNIKI
Uwaga uczniowie!
Zestaw podręczników na rok 2016/2017 dostepny jest na stronie szkoły w zakładce SZKOŁA - PODRĘCZNIKI.
LIST RZECZNIKA PRAW UCZNIA
List do Uczniów z okazji zakończenia roku szkolnego 2015/2016
Drogie Uczennice, Drodzy Uczniowie,
Już za kilka chwil opustoszeją mury Waszych szkół i pełni nowej wiedzy oraz doświadczeń rozpoczniecie upragnione wakacje.
Lato wyzwala wiele radości i energii. To okres, w którym Wasze prawo do wypoczynku i czasu wolnego, gwarantowane przez Konwencję o prawach dziecka, jest realizowane w sposób szczególny. Spędzacie więcej niż zazwyczaj czasu poza domem, dłużej pozostajecie bez opieki dorosłych.
Świetnie, prawda? Zgadzam się, to znakomita lekcja samodzielności, pod warunkiem jednak , że wszelkie wakacyjne aktywności będziecie podejmować odpowiedzialnie.
Beztroskie lato to wyjątkowy przywilej młodości. Przeżyjcie je wraz z bliskimi i przyjaciółmi, tymi na których możecie liczyć. Przewidujcie niebezpieczeństwa, podejmujcie wyłącznie mądre decyzje, nie dajcie się ponieść emocjom. Zaspakajajcie dziecięcą ciekawość, ale bez zbędnego ryzyka. Aktywnie uczestniczcie w życiu kulturalnym, artystycznym czy sportowym – to również jedno z waszych niezbywalnych praw. Korzystając z uroków wakacyjnej zabawy nie zapominajcie o poszanowaniu praw innych osób kolegów, rodziców, opiekunów.
W nadchodzące wakacje aktualne pozostają hasła kampanii społecznej Rzecznika Praw Dziecka – Odwaga ratuje życie (www.odwagaratujezycie.pl). Odwaga to przede wszystkim umiejętność podejmowania mądrych decyzji, zdolność do asertywnych postaw, odpowiedzialność za siebie i bliskich.
Wszystkim życzę dużo słońca i uśmiechu! Wypoczywajcie bezpiecznie!
Najserdeczniej pozdrawiam
Wasz Rzecznik
Marek Michalak
POMYSŁ NA WAKACJE Z GRUPĄ LUBAWA
Komunikat GRUPY LUBAWA
Nie masz jeszcze pomysłu na wakacje?
Rozglądasz się za doświadczeniami, które zapewnią Ci efektywne spędzenie czasu?
Przeraża Cię perspektywa straconego lata?
Zainteresuj się naszymi programami Letnich Praktyk i Staży i aplikuj teraz,a ta inwestycja wakacyjnego czasu wpłynie na rozwój Twojej przyszłej kariery zawodowej!
Jak dla Ciebie zorganizowaliśmy Letnie Praktyki i Staże w Grupie Lubawa?
• Letnie Praktyki i Staże to programy szkoleniowe, w których uczestnik bierze udział dobrowolnie
• Programy szkoleniowe Letnich Praktyk i Staży umożliwiają interaktywne wdrożenie uczestnika w zakres działu, którym jest zainteresowany
• Programy Letnich Praktyk i Staży zakładają integrację uczestnika z innymi uczestnikami programów
• Letnie Praktyki i Staże kończą się oceną uczestnika, na podstawie której wystawiane są odpowiednie referencje
Dlaczego warto być uczestnikiem Letnich Praktyk i Staży w Grupie Lubawa?
• Wdrożysz się do pracy w międzynarodowym środowisku biznesowym Grupy
• Udział w Letnich Praktykach i Stażach to możliwość poznania aktualnej wiedzy i nabycia praktycznych umiejętności oraz rozwój pożądanych postaw pod nadzorem przygotowanego do tej roli kompetentnego opiekuna
• W przyszłości przewaga nad innymi kandydatami ubiegającymi się o pracę w Grupie Lubawa
• Otrzymane od nas referencje zwiększają Twoją szansę na sukces w procesach rekrutacyjnych prowadzonych przez innych Pracodawców.
Dla kogo zorganizowaliśmy Letnie Praktyki i Staże w Grupie Lubawa?
• Interesują nas osoby:
- chcące się rozwijać zawodowo
- ciekawe nowych wyzwań
- potrafiące pracować w zespole,
- ambitne, kreatywne, zorganizowane i zmotywowane do działań.
Gdzie zorganizowaliśmy Letnie Praktyki i Staże w Grupie Lubawa?
- Letnie Praktyki i Staże zorganizowaliśmy:
- we wszystkich naszych krajowych lokaliazcjach (Ostrów Wlkp., Turek, Grudziądz, Kamienna Góra),
- we wszystkich działach naszych struktur organizacyjnych.

WOJEWÓDZKI KONKURS PLASTYCZNY
"MISJE POKOJOWE ONZ W OCZACH DZIECI"
"MISJE POKOJOWE ONZ W OCZACH DZIECI"
Stowarzyszenie Kombatantów Misji Pokojowych ONZ koło nr 34 w Ostrowie Wielkopolskim, Zarząd Wojewódzki Ligi Obrony Kraju w Poznaniu, Pleszewskie Towarzystwo Upamiętnienia Powstania Wielkopolskiego zorganizowało X edycję Wojewódzkiego Konkursu Plastycznego "Misje Pokojowe ONZ w oczach dzieci".
W konkursie naszą szkołę reprezentowała uczennica klasy II c - Magdalena Jankowska, która w kategorii szkół ponadgimnazjalnych za swoją pracę zdobyła III miejsce.
Uroczyste podsumowanie konkursu odbyło się 9 czerwca 2016 roku w Cenrtum Kształcenia i Wychowania w Pleszewie.







UWAGA MUNDUROWI
Ogłoszenie wyników turnieju klas prawno-policyjnych zaplanowano na uroczyste zakończenie roku szkolnego - 24 czerwca br.

NA BRONI SIĘ ZNAMY
W czwartek 09.06. 2016 roku w naszej szkole gościliśmy ponownie Prezesa Zarządu Rejonowego LOK w Ostrowie Wielkopolskim Pana Tadeusza Jagielskiego, który tym razem dla klas o profilu prawno-policyjnym II B i II C przeprowadził prelekcję na temat BHP na strzelnicy, budowy broni palnej sportowej, przyrządów celowniczych oraz postaw strzeleckich.
Dzięki programowi multimedialnemu kolejni uczniowie mogli obejrzeć zasadę działania broni palnej w ruchu, w przekroju dzięki animacji, a także zapoznali się z bronią palną i wziąć ją do ręki np. pistolet sportowy Ruger MK III, strzelbę gładkolufową samopowtarzalną Bajkał MP 155, karabin sportowy Brno 2 z lunetą celowniczą, karabin wojskowy czeskiej produkcji Sa vz. 58 Tactical oraz pistolet centralnego zapłonu kal. 9 mm Parabellum- Walther P 99.
Uczniowie przy okazji usłyszeli kilka anegdot o konkretnych modelach i markach broni palnej, która brała udział w filmach np. polskie działko AZP-23 w filmie z Brucem Willysem -„Szakal”, mylnie nazwane tam ZSU-23-4 ( nazwa pojazdu na którym było zamontowane), albo w filmie „Złoto dla zuchwałych”, amerykańscy żołnierze zamiast Colta M1911A1 wykorzystują polskie pistolety samopowtarzalne Vis wz. 35.
Organizatorem spotkania był Pan Paweł Foedke






KSIĄŻKI NA WAKACJE

W tym roku książki nie mają wakacji!!!:-)
Po oddaniu wszystkich zalegających książek do biblioteki, wypożycz ciekawą książkę na wakacje!
Termin oddawania książek: 17 czerwca 2016.
Biblioteka szkolna zaprasza!
I MIEJSKA GRA FILMOWA
6 czerwca b.r. nasi uczniowie: Marta Błaszczyk, Magdalena Nowak, Cezary Dera, Kamil Chlebowski i Hubert Izydorski wzięli udział w I Miejskiej Grze Filmowej.
Rywalizowały w niej szkoły gimnazjalne i ponadgimnazjalne.
Zadania dotyczyły rozpoznawania miejsc, wiedzy filmowej, znajomości postaci polskiego kina oraz biografii Krzysztofa Komedy Trzcińskiego.
Uczniowie Ekonomika zdobyli II miejsce w Grze Filmowej.

WRAŻENIA PO ODBYCIU STAŻU W ANGLII -
RELACJA BŁAŻEJA KASPERSKIEGO Z KLASY III A
RELACJA BŁAŻEJA KASPERSKIEGO Z KLASY III A
Praktyki trwały 2 tygodnie, pracowaliśmy w wielu miejscach, poznaliśmy wiele ciekawych osób oraz zwiedziliśmy wiele cudownych miejsc.
Po przyjeździe do Plymouth, w niedzielę około godziny 18 czekały na nas rodziny z którymi udaliśmy się do naszego miejsca zamieszkania na najbliższe 2 tygodnie.
Wszyscy bez wyjątku byli mega zadowoleni z rodzin oraz zwyczajów panujących w rodzinach.
Spróbowaliśmy kilku angielskich potraw, których nigdy wcześniej nie mieliśmy okazji smakować.
W poniedziałek udaliśmy się do siedziby Europa Training, gdzie otrzymaliśmy bilet na podróżowanie autobusem po Plymouth oraz mapki z dojazdami do pracy, domu oraz do centrum miasta. Centrum było głównym obszarem naszych spotkań.
We wtorek rano każdy z nas udał się do swojego miejsca pracy, gdzie odbyliśmy krótką rozmowę z naszymi szefami oraz zostaliśmy przeszkoleni w tym, co będziemy robić. Każdy z nas był bardzo zadowolony z pracy, a kilka osób dostało nawet ofertę pracy w przyszłości.
Codziennie po skończonej pracy oraz zjedzeniu obiadu mieliśmy czas dla siebie, mogliśmy zwiedzać Plymouth, bądź relaksować się w domu. My spędzaliśmy wolny czas po pracy razem, zwiedzając miasto i podziwiając nadmorski krajobraz.
W czasie tych 2 tygodni nauczyliśmy się wielu nowych zwrotów, musieliśmy poradzić sobie z trudnościami dnia codziennego za granicą i przystosować się do panujących tam zasad i zwyczajów.
Każdy z nas opuszczał Plymouth ze smutkiem ale zarazem tęsknotą za naszymi rodzimymi miastami i Polską.
Wielu z nas zadeklarowało chęć powrotu do Plymouth w miarę naszych możliwości i wielu z nas na pewno będzie bardzo mile wspominało ten czas mimo, że był on bardzo pracowity.
2 tygodnie minęły jak jeden dzień i aż szkoda, że to były tylko 2 tygodnie.
WRAŻENIA PO ODBYCIU STAŻU W NIEMCZECH -
RELACJA KINGI MACIEJEWSKIEJ Z KLASY III A
RELACJA KINGI MACIEJEWSKIEJ Z KLASY III A
Podróż do Hildburghausen przebiegła szczęśliwie. Wszyscy trochę zmęczeni, ale i zadowoleni dotarliśmy na miejsce.
Mieliśmy czas na kolację i rozpakowanie się.
Kolejnego dnia zostaliśmy bardzo mile przywitani przez dyrektora szkoły Pana Michaelisa oraz opiekunów praktyki.
Następnie zwiedziliśmy miejsce odbywania praktyki Centrum Kształcenia Zawodowego oraz odbyliśmy szkolenie z zakresu regulaminu placówki.
W środę uczestniczyliśmy w zajęciach z marketingu, ćwiczeniach praktycznych oraz zajęciach z korespondencji biznesowej.
Dni upływały bardzo szybko, ale i też bardzo ciekawie.
Mieliśmy okazję zwiedzić Centrum Logistyczne firmy Eschrich Logistik GmbH w Zella-Mehlis. Tam zobaczyliśmy hale magazynowe przystosowane do przechowywania różnego rodzaju asortymentu towarów. Dla każdego z nas było to nowe doświadczenie, mogliśmy zobaczyć tak od środka pracę ludzi w tym centrum.
Następnie przejechaliśmy do miasta Suhl, gdzie zwiedzaliśmy Muzeum Broni.
W weekend odbyliśmy podróż do Coburga w Bawarii. Piękne widoki oraz zwiedzanie Twierdzy Coburskiej zachwyciły nas wszystkich.
Kolejnym obiektem naszej podróży był Klasztor pod wezwaniem 14 Świętych. Był on bardzo ładnie udekorowany oraz zadbany. Cieszymy się, że mogliśmy go zobaczyć. Ujął nas swoimi pięknymi detalami i uporządkowaniem.
W niedzielę wyjechaliśmy autokarem do Weimaru. Zwiedzaliśmy Stare Miasto z przewodnikiem, który przedstawił nam historię różnych obiektów m. in. Domy Lukasa Cranacha i Johanna Sebastiana Bacha, bibliotekę Księżnej Anny Amalii, pomnik Księcia Karla Otta oraz Park nad rzeką Ilm, w którym później mieliśmy chwilę odpoczynku. Na końcu udaliśmy się pod pomnik Adama Mickiewicza.
Przez następne dni odbywaliśmy zajęcia zarówno teoretyczne jak i praktyczne z różnymi nauczycielami. Wszyscy nauczyciele byli dla nas bardzo uprzejmi.
Jeśli czegoś nie rozumieliśmy albo nie wiedzieliśmy, zawsze mogliśmy zwrócić się o pomoc do naszych opiekunów Pani Iwony Grzesiek oraz Pani Anny Matuszak.
Wszystkie powierzone nam zadania i prace były bardzo ciekawe. Przeprowadzaliśmy również inwentaryzację środków trwałych na terenie placówki oraz internatu, w którym mieszkaliśmy.
W czasie wolnym, po naszych zajęciach, chodziliśmy na basen, zwiedziliśmy Muzeum Mleka, jak również wspięliśmy się na górę miejską, skąd mogliśmy podziwiać piękne widoki miasta i okolic.
Jesteśmy bardzo zadowoleni z pobytu w Hildburghausen. Poznaliśmy wielu nowych i życzliwych ludzi.
Ten wyjazd był dla nas fantastyczną przygodą, jesteśmy wdzięczni, za to, że mogliśmy w niej uczestniczyć i polecamy każdemu, kto będzie miał możliwość wziąć udział w stażu zagranicznym, aby się nie bał i skorzystał bo naprawdę warto ;)























FINALISTKI KONKURSU KRYMINALNEGO
W piątek nastapiło rozstrzygnięcie III Wojewódzkiego Konkursu Kryminalnego Studium brodni. Nasze uczennice- Magdalena Jankowska zajeła II miejsce w kategorii opowiadanie kryminalne. Natomiast Marika Przekwas zwyciężyła w kategorii portret ulubionego detektywa. Obie dziewczyny są uczennicami klasy II c o profilu prawno-policyjnym. Opiekunem konkursu była Pani Magdalena Barczak- Zmyslona.
Gratulujemy!



III OGÓLNOPOLSKI KONKURS HISTORYCZNO-KRAJOZNAWCZY WIEDZY O POWSTANIU WIELKOPOLSKIM
„MŁODZI PAMIĘTAJA”
„MŁODZI PAMIĘTAJA”
2 czerwca 2016 roku w murach naszej szkoły odbył się III Ogólnopolski Konkurs Historyczno – Krajoznawczy wiedzy o Powstaniu Wielkopolskim „Młodzi pamiętają”.
Konkurs strzelecki miał miejsce na terenie IV Liceum Ogólnokształcącego, które przeprowadziło Kurkowe Bractwo Strzeleckie w Ostrowie Wielkopolskim.
Organizatorem konkursu była Wielkopolska Korporacja Oddziałów PTTK i Komisja Turystyki w Resorcie Spraw Wewnętrznych.
Współorganizatorami: Wydział Historii Policji i Edukacji Społecznej KGP, Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego, Starostwo Powiatowe w Ostrowie Wielkopolskim, Urząd Miejski w Ostrowie Wielkopolskim, Oddział PTTK w Ostrowie Wielkopolskim, Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów Województwa Wielkopolskiego, Zarząd Terenowy NSZZ Policjantów w Ostrowie Wielkopolskim, Koło PTTK nr 3 „Mila” w Ostrowie Wielkopolskim, Kurkowe Bractwo Strzeleckie w Ostrowie Wielkopolskim oraz Zespół Szkół Ekonomicznych w Ostrowie Wielkopolskim.
Konkurs dofinansowany został przez Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego.
W konkursie udział wzięło 20 drużyn (5 ze szkół gimnazjalnych noszących im. Powstańców Wielkopolskich i 15 ze szkół ponadgimnazjalnych o profilu policyjnym).
Uczestnicy musieli:
- rozwiązać test z wiedzy o Powstaniu Wielkopolskim (30 pytań – punktacja 2 pkt. za prawidłową odpowiedź)
- rozwiązać test z wiedzy o przepisach ruchu drogowego (zagadnienia podstawowe – 30 pytań – punktacja 1 pkt. za prawidłową odpowiedź)
- udzielić pierwszej pomocy (zadania praktyczne – punktacja od 1 do 10 punktów)
- strzelania- strzelał opiekun + drużyna (4 osoby) (punktacja 1 do 10 punktów)
Nad sprawnym przebiegiem tych konkurencji czuwała Komisja Konkursowa w składzie:
Przewodniczący: Maria Szubert – Kornaszewska - skarbnik Zarządu Oddziału PTTK w Ostrowie Wielkopolskim,
Członek komisji: Marzena Kołodziej – v-ce przewodnicząca ZT NSZZ Policjantów w Ostrowie Wielkopolskim,
Członek komisji: Andrzej Grabarek – członek NSZZ Policjantów w Ostrowie Wielkopolskim.
Po przeprowadzeniu trzech konkurencji nastąpiła przerwa obiadowa, po której drużyny wraz z opiekunami przeszli do IV Liceum Ogólnokształcącego i odbyli strzelanie z broni pneumatycznej.
Ponadto delegacja młodzieży (w tym delegacja naszej szkoły) udała się na cmentarz przy ul. Limanowskiego, gdzie złożyła wiązankę kwiatów oraz zapaliła znicze pod pomnikiem Powstańców Wielkopolskich.
Następnie ogłoszono wyniki konkursu oraz wręczono puchary i nagrody.
Zgodnie z protokołem Komisji Konkursowej:
I miejsce zdobyła drużyna Gimnazjum im. Powstańców Wielkopolskich w Jankowie Przygodzkim
II miejsce zdobyła drużyna Zespół Szkół nr 1 im. Stefana Garczyńskiego w Zbąszyniu
III miejsce zdobyła drużyna Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Centrum Kształcenia Ustawicznego w Przygodzicach
Uroczystość zaszczycili swoją obecnością:
- Roman Pacholczyk – v-ce Starosta Ostrowski
- Ewa Wiśniewska – Kierownik Referatu Oświaty Urzędu Miejskiego
- Beata Matuszczak – dyrektor Zespołu Szkół Ekonomicznych
- nadkom. Zbigniew Raczak – Komendant Powiatowy Policji
- podinsp. Witold Kolenda – naczelnik Ruchu Drogowego
- hm. Jerzy Hnatyk – Komendant Hufca Harcerskiego Ostrów Wielkopolski
- Grzegorz Serbakowski – v-ce przewodniczący Komisji Turystyki w resorcie spraw wewnętrznych.

























































XVII KONKURS AMATORSKIEJ TWÓRCZOŚCI ARTYSTYCZNEJ DZIECI I MŁODZIEŻY POWIATU OSTROWSKIEGO
XVII Konkurs Amatorskiej Twórczości Artystycznej Dzieci i Młodzieży Powiatu Ostrowskiego odbył się w ubiegłą niedzielę w Parku Miejskim.
Naszą szkołę reprezentowały dwie młode wokalistki Klaudia Gabryelczyk z klasy II logistycznej i Anita Musiał z klasy IIa.
Tym razem nie zdobyliśmy pucharu ale nasze uczennice wykonaniem swoich utworów wzbudziły aplauz publiczności.
Klaudia zaśpiewała piosenkę Beaty Bednarz pt. "Pasja Miłości", a Anita zachwyciła publiczność bardzo emocjonalnym wykonaniem piosenki "Nie wie nikt" Moniki Urlik.
Gratulujemy talentu i życzymy dalszego inwestowania w siebie i swoją pasję.




KONKURS MŁODYCH TALENTÓW W RAMACH OSTROWSKIEGO TYGODNIA TRZEŹWOŚCI "ALTERNATYWY"
Anita Musiał i Klaudia Gabryelczyk reprezentowały naszą szkołę w konkursie Młodych Talentów w ramach Ostrowskiego Tygodnia Trzeźwości "Alternatywy".
Obie dziewczyny zachwyciły publiczność swoim śpiewem.
Klaudia została finalistką Młodych Talentów.
Gratulujemy naszym artystkom!!!









GOŚCIE Z PLYMOUTH
31 maja Zespół Szkól Ekonomicznych gościł jedenastu nauczycieli z Wielkiej Brytanii z Plymouth.
W spotkaniu uczestniczyła pani Małgorzata Kuklińska - dyrektor Europa Training, instytucji z którą nasza Szkoła współpracuje w ramach realizacji projektów unijnych.
Nauczyciele przyjechali do Ostrowa w ramach realizacji projektu Starostwa Powiatowego pod nazwą „Program Wymiany doświadczeń nauczycieli - Zapobieganie wykluczeniu społecznemu w Szkołach w Wielkiej Brytanii”.
Dwóch nauczycieli z Plymouth: Joshua Clarke i Ben Anderson będzie naszymi gośćmi przez kolejne dwa dni.
Zapoznają się z naszymi metodami nauczania, będą obserwować lekcje, poznają polską metodologię nauczania języków obcych, geografii, wychowania fizycznego, podzielą się swoim zawodowym doświadczeniem.











POZDROWIENIA Z PLYMOUTH
Sama podróż busem nie należała do przyjemnych, chociaż mamy tak fajna ekipę, że spaliśmy raptem 3-4h z racji takiej, że atmosfera była miła i w busie ciężko spać.
Sama Anglia jako kraj jest bardzo zielona, przez klimat, Plymouth jest bardzo górzystym terenem i po przejściu 500 m z przystanku autobusowego do domu jest dość męczące, ale dzięki temu widoki są niesamowite. Ludzie w Anglii są o wiele milsi niż w Polsce, są bardzo pomocni i życzliwi.
Rodzina, do której trafiliśmy z Konradem jest bardzo sympatyczna i naprawdę dobrze gotują, dużo opowiadają i nie mamy problemu ze zrozumieniem tego co opowiadają.
Pani Deb jak i Pan Roger bardzo nas polubili i słyszeliśmy od nich wiele miłych słów pod naszym adresem.
Praca - każdy z nas pracuje gdzie indziej, ja z Arturem pracujemy w banku, siedzimy za kasą, przyjmujemy jak i wydajemy pieniądze, więc rzucili nas od razu na głęboką wodę.
Pracujemy od 10 do 16, mamy godzinną przerwę na zjedzenie lunchu, bądź wyjście do portu czy parku.
Wszyscy z nas są mega zadowoleni z pobytu tutaj, choć wszyscy już tęsknią za znajomymi, rodzinami.
Plymouth to duże miasto z ładnymi, cudownymi widokami.
Pozdrawiam,
Błażej Kasperski, klasa III a
Zaraz po dotarciu do Plymouth w niedzielę, odwiedziliśmy siedzibę Europa Training, gdzie przywitali nas Pani Małgorzata oraz Pan Leigh, z którymi prowadziliśmy poprzednio rozmowę przez Skype'a.
Chwilę później zostaliśmy odebrani przez rodziny i pojechaliśmy w stronę domu, gdzie czekał już na nas obiad.
Następnego dnia byliśmy zobowiązani do stawienia się w siedzibie Europa Training, gdzie otrzymaliśmy kartę, która upoważnia do przejazdu wszystkimi busami kursującymi po Plymouth, wszystkie niezbędne informacje o miejscu pracy wraz z mapką dojazdu, naszym przełożonym oraz o godzinach pracy.
Po zakończonym spotkaniu zostaliśmy odprowadzeni po centrum miasta oraz odwiedziliśmy "Travel Centre", gdzie zaopatrzyliśmy się w rozkłady jazdy autobusów, które nas interesują.
Tego samego dnia każdy z nas odwiedził jeszcze swoje miejsce pracy, w celu przedstawienia się, poznania swojego przełożonego oraz osoby tam pracujące, zapoznania się z ogólnym profilem działalności przedsiębiorstwa oraz uzgodnienia z pracodawcą wszelakich szczegółów dotyczących wtorku, w który to właśnie rozpoczynaliśmy swoją pracę.
W piątek, po ciężkim tygodniu pracy i przełamywania bariery językowej zostaliśmy znów poproszeni o stawianie się w siedzibie Europa Training, gdzie musieliśmy zdać relację z całego tygodnia, opowiedzieć o swoim miejscu pracy i czym się tam zajmujemy, o rodzinie, u której mieszkamy oraz dokonać ogólnej oceny satysfakcji z pobytu w skali 1-10.
Następnego dnia, w sobotę, Europa Training zorganizowało dla nas dzień pełen atrakcji. O 12 w samo południe spotkaliśmy się wszyscy w centrum, a następnie udaliśmy się w stronę wybrzeża, gdzie czekał już na nas statek. Gdy wszyscy weszli na burtę statku, wyruszyliśmy w rejs po rzece Tamar, z której mogliśmy podziwiać Plymouth, patrząc na nie z zewnątrz. Po zakończeniu rejsu, trwającego niespełna godzinę, udaliśmy się w stronę National Marine Aquarium, gdzie mogliśmy rozkoszować się widokiem flory oraz fauny morskiej.
W drugim tygodniu każdego z nas czeka wizyta jednego z pracowników Europa Training w celu przedstawienia czynności, które wykonujemy oraz uwiecznienia nas podczas pracy i razem z pracownikami przedsiębiorstwa, w którym pracujemy w postaci fotografii.
Pozdrawiam,
Marcin Giemza, klasa III TLH






PRACUJEMY W PIĄTEK
Drogi Gimnazjalisto!
W piątek 27 maja 2016r. sekretariat szkoły będzie czynny od godziny 8.00 do 15.00. Czekamy na Ciebie!

MATURY 2016
Od środy, 04 maja w naszej szkole odbywają się egzaminy maturalne. Tegoroczni absolwenci zdają maturę w nowej formule.
Każdy ze zdających musi przystąpić do pięciu obowiązkowych egzaminów maturalnych: z języka polskiego –
w części pisemnej i części ustnej; z wybranego języka obcego nowożytnego – w części pisemnej i części ustnej; z matematyki – w części pisemnej.
Poza tym każdy absolwent musi przystąpić do egzaminu z jednego wybranego przedmiotu dodatkowego w części pisemnej na poziomie rozszerzonym.
Wszystkim zdającym życzymy powodzenia.








ABSOLWENCI 2016
29 kwietnia 2016 roku czteroletnią naukę w murach naszej szkoły zakończyło sześć klas czwartych:
- klasa IV a - klasa księgowości
- klasa IV B - klasa prawno-policyjna
- klasa IV C - klasa prawno-policyjna
- klasa IV D - klasa prawno-policyjna
- klasa IV E - klasa prawno-policyjna
- klasa IV TL - technik logistyk






PRYMUSI 2016
Michał Kosnowicz - średnia ocen 5,67

Weronika Szczypkowska - średnia ocen 5,30

Daria Raczak- średnia ocen 5,17

Joanna Uciechowska - średnia ocen 5,13

Daria Szpytma - średnia ocen 5,09

Marta Ratuszna - średnia ocen 5,06

Agnieszka Cebulska - średnia ocen 5,00

Natalia Tomala - średnia ocen 4,96

Daria Szmaj - średnia ocen 4,92

Katarzyna Agata - średnia ocen 4,81

Anna Michalak - średnia ocen 4,81

Martyna Chlebowska - średnia ocen 4,79

Ilona Dwornikowska - średnia ocen 5,04

Aneta Chalupnik - średnia ocen 4,78

Z BRONIĄ ZA PAN BRAT
26 kwietnia 2016 roku w naszej szkole gościliśmy Prezesa Zarządu Rejonowego LOK w Ostrowie Wielkopolskim Tadeusza Jagielskiego, który w klasach I B TE i III C TE o profilu prawno-policyjnym przeprowadził prelekcję na temat BHP na strzelnicy, budowy broni palnej sportowej, przyrządów celowniczych oraz postaw strzeleckich.
Uczniowie dzięki programowi multimedialnemu mogli obejrzeć zasadę działania broni palnej w ruchu, w przekroju dzięki animacji.
Obejrzeli i zapoznali się „na żywo” z bronią palną np. pistoletem sportowym Ruger MK II, strzelbą gładkolufową samopowtarzalną Bajkał MP 155, sztucerem, pistoletami centralnego zapłonu 9 mm Parabellum i innymi rodzajami broni.















KWIETNIOWE DRZWI OTWARTE NA SPORTOWO
W miniony piątek, 22 kwietnia po raz trzeci nasza szkoła otworzyła drzwi specjalnie dla gimnazjalistów.
Wśród odwiedzających ostrowski Ekonomik byli gimnazjaliści już zdecydowani na naukę w naszej placówce (…i oni dobrze wybrali!!!). Byli również jeszcze tacy uczniowie, którzy nie podjęli ostatecznej decyzji w jakiej szkole ponadgimnazjalnej chcą kontynuować swoją naukę.
Niestety na wybór szkoły nie zostało już dużo czasu.
Zespół Szkół Ekonomicznych proponuje następujące kierunki kształcenia na rok szkolny 2016/2017:
• Technik ekonomista:
- księgowość informatyczna
- klasa prawno – policyjna
• Technik logistyk
• Technik spedytor
• Technik handlowiec – menedżer sprzedaży
• Sprzedawca – doradca klienta
W ramach kwietniowych Drzwi Otwartych w naszej szkole sporo się działo. W każdej sali lekcyjnej gimnazjaliści mogli wziąć udział w konkursie, quizie lub grach i zabawach tematycznych. Nauczyciele w sposób profesjonalny odpowiadali na pytania dotyczące każdego zawodu, w którym kształci ZSE.
Podczas Drzwi Otwartych rozgrany został także Turniej BASKET CUP o Puchar Dyrektora ZSE i Prezesa BM SLAM STAL.
Sędziami w turnieju byli ostrowscy koszykarze: Adrian Suliński, Mateusz Zębski i popularny DD oraz drugi trener ostrowskiej „Stalówki” Karol Kowalewski.
W turnieju udział wzięło 12 drużyn ze szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.
Pierwsze miejsce wywalczyła drużyna „ZAPOWCY” z Zespołu Szkół Technicznych, drugie team Ekonomika „Wniebowzięci”, a na trzecim miejscu uplasował się zespół „Brudne Rzepy” z Zespołu Szkół Budowlano-Energetycznych.
Wygranym drużynom gratulujemy, a wszystkim zespołom i ich trenerom dziękujemy za udział w Turnieju, zdrową rywalizację i świetną zabawę.


















































NIE DAJ SIĘ WYPALIĆ!
„Nie daj się wypalić!” to hasło kolejnego działania profilaktycznego podjętego przez naszą młodzież.
Od 22 kwietnia na schodach naszej szkoły pojawiły się hasła, które obalają mity związane z dopalaczami.
Hasła te zmuszają do refleksji nad decyzjami i wyborami młodych ludzi. Te wymowne zdania rzucają się w oczy, nie sposób przejść koło nich, aby ich nie zauważyć, zapadają w pamięć
„Dopalacze kradną życie!”, „Tylko słabi gracze biorą dopalacze!”, „Używasz – nie przeżywasz, bądź sobą – nie dopalaczem!”, „Dopalacze = śmierć. Czy tego właśnie chcesz?”.
W ramach akcji, oprócz haseł, na korytarzach naszej szkoły pojawiły się również plakaty profilaktyczne, za przygotowanie których odpowiedzialne były klasy I i II.
Plakaty utrzymane są w kolorystyce szaro - czarnej, które to barwy zazwyczaj kojarzą nam się z czymś przykrym.
Na zakończenie akcji uczniowie klas I będą rozdawali ulotki promujące życie bez uzależnień oraz przestrzegające przed negatywnymi skutkami zażywania dopalaczy i wszelkich narkotyków (depresja, paranoja, zaburzenie rytmu serca, zawał serca, udar mózgu, uszkodzenie nerek oraz wątroby, ŚMIERĆ- najpoważniejsza konsekwencja).
Uczniowie Ostrowskiego Ekonomika jednak nie są podatni na wpływy otoczenia, wręcz przeciwnie, chcą mieć wpływ na społeczeństwo, w którym żyją.
Od początku roku podejmują różnorakie działania:
• scenki, które miały zaprezentować asertywność, czyli umiejętność powiedzenia NIE osobom proponującym młodym środki odurzające.
• spoty, czyli krótkie filmiki, promujące zdrowy tryb życia, wolny od używek, w tym przede wszystkim narkotyków i dopalaczy pod hasłem "Przytomni"
• konkurs „Wy(ko)miksuj się od dopalaczy”
• konkurs na najlepsze hasło promujące życie bez uzależnień
• przygotowanie plakatów pod hasłem "Stop dopalaczom"
• wystawa prac pt. „Świat moich pasji”
• udział w projekcji filmu Ostrowskiej Grupy PaT pt. "Dopalacze niszczą życie".
Wszystkie te działania realizowane były w ramach projektu profilaktycznego „Szkoła wolna od dopalaczy”, który wpisał się w Ogólnopolską Kampanię „Dopalacze kradną życie”.







DRZWI OTWARTE W EKONOMIKU
Już w najbliższy piątek zapraszamy wszystkich gimnazjalistów i zainteresowane osoby do Zespołu Szkół Ekonomicznych. Drzwi otwarte to wydarzenie, które ma na celu wypromować szkołę i pokazać gimnazjalistom, że wybierając ją, mają zapewniony dobry start w przyszłość, poprzez właściwe przygotowanie do egzaminu maturalnego i zawodowego. 22 kwietnia to ostatnia szansa do zapoznania się z ofertą edukacyjną Naszej szkoły, porozmawiania z nauczycielami i starszymi koleżankami/kolegami. Podczas drzwi otwartych BASKET CUP - Turniej koszykówki o Puchar Dyrektora ZSE i Prezesa BM SLAM Stal. Do zobaczeniaa w murach Naszej szkoły.
DUMA EKONOMIKA - MICHAŁ KOSNOWICZ
Uczeń klasy IV TL – Michał Kosnowicz uzyskał tytuł laureata Ogólnopolskiej Olimpiady Logistycznej, która odbyła się 4 marca br. w WSL w Poznaniu.
Michał zajął zaszczytne 7 miejsce.
VIII edycja olimpiady wiodła tradycyjnie przez trzy etapy. Pierwszy – szkolny, w którym wystartowało 7127 uczniów, odbył się w październiku 2015 roku w 294 szkołach ponadgimnazjalnych na terenie całej Polski. Do drugiego etapu zakwalifikowało się 588 uczniów. Po okręgowych eliminacjach w marcowym finale zmagało się 58 najlepszych.
Ogólnopolska Olimpiada Logistyczna jest organizowana przez Wyższą Szkołę Logistyki od 2008 roku. Jej celem jest pobudzanie i rozwijanie zainteresowań uczniów problematyką logistyczną oraz promowanie utalentowanych uczniów wśród potencjalnych pracodawców. Olimpiada jest jedynym w Polsce turniejem tematycznym z dziedziny logistyki, którego finaliści są zwolnieni z etapu pisemnego egzaminu zawodowego. Honorowym patronem olimpiady jest Minister Edukacji Narodowej. Patronem merytorycznym jest Instytut Logistyki i Magazynowania oraz Polskie Towarzystwo Logistyczne.
Michał wraz z pozostałymi finalistami świętował swój sukces podczas uroczystej gali, która odbyła się 15 kwietnia br. w Wyższej Szkole Logistyki w Poznaniu. Dzięki udziałowi i wysokiej lokacie laureat zapewnił sobie atrakcyjne nagrody i dobry początek kariery w logistyce.
Zarząd spółki Litex Promo, doceniając dotychczasowe osiągnięcia Michała, podjął decyzję o przyznaniu naszemu młodemu logistykowi płatnego stażu, podczas którego będzie miał możliwość doświadczyć praktycznego zastosowania kompetencji logistycznych w międzynarodowym biznesowym środowisku Grupy Kapitałowej Lubawa.










ŻONKILOWA NIEDZIELA
17 kwietnia, po raz kolejny już, nasza szkoła wzięła udział w tegorocznych obchodach Żonkilowej Niedzieli zorganizowanej przez Towarzystwo Przyjaciół Chorych Hospicjum Św. Józefa.
Dzięki inicjatywie i zaangażowaniu pedagoga szkolnego Anny Kupczyk, uczniowie Ekonomika wzięli udział w biegu ulicznym "Od pola do pola", który odbył się w ramach Żonkilowej Niedzieli.
Obchody składały się z dwóch etapów.
Pierwszy etap, czyli faktyczny bieg odbył się ulicami Ostrowa. Bieg Nadziei rozpoczął się przy Kościele Św. Antoniego, a zakończył metą przy Urzędzie Miasta.
Ogromnym wsparciem dla naszej młodzieży była obecność i doping Dyrektor Beaty Matuszczak.
Drugi etap uroczystych żonkilowych obchodów miał miejsce przy Szkole Podstawowej we Wtórku, dokąd biegacze przewiezieni zostali autokarem.
Wszyscy uczestnicy Biegu Nadziei uczestniczyli we Mszy Świętej oraz wspólnej biesiadzie, której przygrywał zespół Swojacy.
Rangę uroczystości podniosła obecność Wójta Gminy Ostrów Wielkopolski Piotra Kuroszczyka oraz Sekretarza Powiatu Ostrowskiego Mirosława Rychlika.
W imieniu pedagoga szkolnego dziękujemy naszej wspaniałej młodzieży za uczestnictwo w obchodach Żonkilowej Niedzieli.







KATYŃ 1940...PAMIĘTAMY!
13 kwietnia 2016 r., w Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej młodzież naszej szkoły przygotowała uroczystość z okazji 76 rocznicy zbrodni katyńskiej.
Montaż słowno-muzyczny pod kierunkiem Anny Burkietowicz i Justyny Witek zainscenizowali: Marta Duczmal, Marta Ratuszna, Klaudia Gabryelczyk, Jakub Szefer, Mateusz Antczak, Dominik Krakowski, Marysia Świerzewska, Magdalena Hyży, Klaudia Pietrzykowska, Anita Musiał, Wiktoria Ruda, Katarzyna Kaźmierczak, Anna Bukowska, Martyna Pomykała i Patrycja Usarek.
Montaż przypomniał wszystkim tragedię z 1940 r. Uroczystość poświęcona została kobietom, żonom i córkom zamordowanych. Ich wspomnienia odtworzyły wydarzenia sprzed 76 lat.
Była to doskonała lekcja historii i patriotyzmu.

























III POWIATOWY KONKURS WIEDZY SPORTOWEJ
12 kwietnia 2016 roku w Zespole Szkół Budowlano-Energetycznych odbył się III Powiatowy Konkurs Wiedzy Sportowej.
Naszą szkołę reprezentowali: Michał Łyczkowski, Eryk Nowicki oraz Paweł Szulc.
Drużyna Ekonomika jak zwykle wypadła wzorowo, ustępując jedynie pola gospodarzom(gratulacje dla Łukasza Lecha).
Indywidualnie III miejsce zdobył Michał Łyczkowski.
Gościem specjalnym był reprezentant Polski w piłce ręcznej - Bartek Jaszka.
Do konkursu młodzież przygotowała Wiesława Walkowiak.






PIŁKARSKI SUKCES
Reprezentacja piłkarska ZSE odniosła kolejny, znaczący sukces sportowy.
W Powiatowych Mistrzostwach Piłki Nożnej drużyna ZSE stanęła na podium, zdobywając brązowy medal.
Podsumowując piłkarski rok szkolny, nasza szkolna reprezentacja może poszczycić się zdobyciem trzech pucharów w trzech turniejach (turniej klas pierwszych, halowy i na boiskach otwartych), wygraną w 11 meczach i tylko 3 porażkami.
Postawa piłkarska całej drużyny zasługuje na słowa pochwały i podziękowania za godne reprezentowanie szkoły, ambitną postawę sportową, grę „fair play” w turniejach oraz zaangażowanie i serce do gry od pierwszej do ostatniej akcji w każdym meczu.
Skład Naszego teamu w roku szkolnym 2015/2016: Michał Łyczkowski(kapitan), Michał Wewiór, Piotr Kania, Szymon Twardowski, Łukasz Ptak, Rafał Łukasz Bochyński, Dawid Kostera, Daniel Grzyb, Eryk Nowicki, Paweł Skrzypczak, Dawid Setecki, Kacper Szewczyk, Gracjan Kopa, Marcin Wawrzyniak, Daniel Olszewski, Damian Baranowski.
Trenerem piłkarzy jest nauczyciel wychowania fizycznego Paweł Szczepaniak.







MIĘDZYNARODOWE TARGI TURYSTYCZNE BERLIN ITB 2016
W dniach od 10 do 12 marca 2016 roku odbyła się tradycyjna wycieczka szkolna do Berlina na Międzynarodowe Targi Turystyczne BERLIN ITB 2016.
Międzynarodowe Targi w Berlinie to największa impreza tego typu na świecie.
Na ponad 160 000 m powierzchni hal targowych można zobaczyć ponad 10000 wystawców z 5 kontynentów i 180 krajów.
W ciągu zaledwie jednego dnia można obejrzeć najbardziej odległe i egzotyczne miejsca świata, nie opuszczając hal targowych Berlina.
Uczniowie odwiedzający wystawców mieli okazję degustować potrawy i napoje typowe dla danego narodu, otrzymywali upominki oraz foldery promocyjne dotyczące działalności turystycznej danego kraju.
Zapoznali się również z ofertami najbardziej liczących się w branży biur podróży, wiodącymi osiągnięciami globalnego przemysłu turystycznego oraz nowościami rynkowymi. Zobaczyli także, jak wyglądają obecnie obowiązujące trendy w turystyce światowej. Ponadto każdy z uczestników miał okazję wykorzystać swoje umiejętności językowe podczas indywidualnych rozmów pomiędzy uczestnikami targów.
Oprócz uczestnictwa w targach uczniowie mieli okazję zwiedzić Wittenbergę, Berlin i jego zabytki oraz Stadion Olimpijski.
W wycieczce wzięło udział 30 uczniów ZSE, nad którymi opiekę sprawowali opiekunowie: Magdalena Bogacka, Artur Kurczaba i Wojciech Burkietowicz (organizator i kierownik wycieczki).







NAJLEPSZE Z PRAWA
W międzyszkolnym konkursie wiedzy prawnej, uczennice naszej szkoły odniosły kolejny sukces.
Zespół Szkół Ekonomicznych repreznetowały uczennice w składzie: Daria Raczak, Magda Błaszczyk, Natalia Zmysłowska oraz Wiktoria Przybył.
Dziewczyny zajęły drużynowo I miejsce.
Natomiast Daria Raczak indywidualnie uplasowała się na III miejscu.
Dziewczyny do konkursu przygotowała Magdalena Barczak-Zmyślona - nauczyciel prawa.
Gratulacje oraz upominki zostały wręczone laureatkom podczas kwietniowego apelu klas prawno-policyjnych.








PIŁKARSKI AWANS DO FINAŁÓW MIĘDZYSZKOLNYCH ROZGRYWEK
4 kwietnia kolejny sukces odniosła szkolna reprezentacja piłki nożnej awansując do finałów rozgrywek międzyszkolnych, pokonując w fazie grupowej 3–0 II LO, 3–0 ZSZ Odolanów i 2–0 IV LO.
Rozgrywki finałowe planowane są na piątek - 8 kwietnia.
Nasza szkolna drużyna ma ogromne szanse na zdobycie trzeciego pucharu piłkarskiego w tym sezonie!



III REGIONALNE TARGI BIZNESU I PRZEDSIĘBIORCZOŚCI
1 kwietnia 2016 roku odbyły się III Regionalne Targi Biznesu i Przedsiębiorczości.
W przedsięwzięciu wzięło udział ponad 70 wystawców, których stoiska podziwiało około 2,5 tysiąca zwiedzających.
Otwarcie III Regionalnych Targów Biznesu i Przedsiębiorczości zostało zainaugurowane przez Starostę Ostrowskiego Pawła Rajskiego oraz organizatorów Targów, którymi byli: Zespół Szkół Ekonomicznych w Ostrowie Wielkopolskim, Stowarzyszenie Absolwentów i Przyjaciół Zespołu Szkół Ekonomicznych, Grupa DGCS, Izba Przemysłowo-Handlowa Południowej Wielkopolski, VIXON Media oraz Fundacja im. Królowej Polski św. Jadwigi.
Patronat honorowy nad Targami objął Starosta Powiatu Ostrowskiego Paweł Rajski, a patronat medialny – Telewizja PRO-ART.
Tematem przewodnim tegorocznej edycji były „Nowe technologie w biznesie”.
W nawiązaniu do tej tematyki odbył się panel dyskusyjny z udziałem prezesów, dyrektorów i kadry kierowniczej lokalnych przedsiębiorstw i instytucji oraz władz samorządowych.
Dobre praktyki w sferze nowych technologii w biznesie prezentowały firmy: GRUPA LUBAWA, MAHLE POLSKA SP. Z O.O., GRUPA DGCS, OSTROWSKI KLASTER AUTOMATYKI PRZEMYSŁOWEJ, PRZEDSIĘBIORSTWO PAXER.
Moderatorem panelu dyskusyjnego była dyrektor Izby Przemysłowo-Handlowej Południowej Wielkopolski Ewa Machnik. ,br> Nowe technologie zaprezentowane zostały również dla wszystkich uczestników targów na sali wystawowej przez firmy: SŁAWOMIR KUBIAK ESCADA, NETLAND COMPUTERS SP. Z O.O., SYNAPIA SP. Z O.O. SYSTEMY NAUCZANIA I PREZENTACJI INTERAKTYWNYCH ORAZ PRZEDSIĘBIORSTWO PAXER.
Dla przedsiębiorców Targi były doskonałą okazją do nawiązania kontaktów biznesowych, a dla szkoły okazją do nawiązania kontaktów z przedsiębiorcami – przyszłymi pracodawcami dla uczniów.
Targom towarzyszyły pokazy mody biznesowej: damskiej - przygotowanej przy współpracy z firmą ORSAY, oraz męskiej – przygotowanej przy współpracy z firmą GIACOMO CONTI oraz występy muzyczne uczennic Zespołu Szkół Ekonomicznych: Anity Musiał, Klaudii Gabryelczyk i Marty Ratusznej.
Dla wszystkich zwiedzających przygotowano szereg atrakcji. Na poszczególnych stanowiskach wystawowych odbywały się konkursy przygotowane przez wystawców.
Organizatorzy przygotowali konkurs na hasło promujące przyszłoroczną edycję Targów oraz na najciekawszą aranżację stoiska wystawowego III RTBiP. Największą liczbę głosów uzyskało stoisko wystawowe przygotowane przez twórcę systemów wymiany informacji biznesowej – SWIBI.PL Właściciel firmy otrzymał nagrodę – statuetkę, ufundowaną przez Powiat Ostrowski, która wręczona została przez Sekretarza Powiatu Ostrowskiego – Mirosława Rychlika oraz Dyrektor ZSE – Beatę Matuszczak.
W konkursie na hasło promujące kolejną edycję targów Komisja Konkursowa wyłoniła trzech zwycięzców: miejsce I - Sandra Brzózka, hasło: „ Od projektu do efektu”, miejsce II - Izabela Wojtak, hasło: „ Nowoczesna technika i technologia kluczem do biznesu”, miejsce III - Radosław Pawelec, hasło: „ Z przedsiębiorczością w przyszłość”.
Przeprowadzono również konkurs na fotorelację z III Regionalnych Targów Biznesu i Przedsiębiorczości, skierowany do uczniów ZSE.
Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi 7 kwietnia 2016 r.
W ramach III Regionalnych Targów Biznesu i Przedsiębiorczości odbył się konkurs „Język angielski w biznesie”.
Skierowany był do uczniów szkół gimnazjalnych powiatu ostrowskiego.,br> Po zaciętej, zdrowej rywalizacji I miejsce uzyskało Gimnazjum w Jankowie Przygodzkim, II miejsce wywalczyło Gimnazjum Polsko-Kanadyjskie w Ostrowie Wielkopolskim, a na miejscu III uplasowało się Gimnazjum nr 1 w Ostrowie Wielkopolskim.
Laureatom wręczono pamiątkowe dyplomy, nagrody oraz upominki, które zostały ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Ostrowie Wielkopolskim oraz wydawnictwo Oxford.
Dużym zainteresowaniem cieszyły się bezpłatne warsztaty i szkolenia skierowane do wszystkich mieszkańców powiatu ostrowskiego i regionu.
W szkoleniach wzięło udział 257 osób.
Warsztaty przeprowadzone zostały dzięki wsparciu instytucji i przedsiębiorstw współpracujących na co dzień ze szkołą.
Szkolenia prowadzili specjaliści z GRUPY DGCS: „Obsługa kas fiskalnych” i „Mój startup – firmowa strona i sklep internetowy”, urzędnicy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Ostrowie Wielkopolskim: „Zasiłki pracownicze w świetle najnowszych przepisów prawnych”, pracownicy Urzędu Skarbowego w Ostrowie Wielkopolskim: „Nie taki PIT straszny – rozliczenia roczne podatku”, przedstawiciele Mobilnego Centrum Informacji Zawodowej w Kaliszu: „Skuteczna rozmowa kwalifikacyjna”. Ostatnie szkolenie dla uczestników Targów : „Jak odnaleźć się na współczesnym rynku pracy? ” przeprowadzili przedstawiciele Fundacji im. Królowej Polski św. Jadwigi.
Ponadto dzięki współpracy z Powiatowym Urzędem Pracy w Ostrowie Wielkopolskim przeprowadzono warsztaty z doradztwa zawodowego i rozwoju osobistego, w których udział wzięło 80 gimnazjalistów z powiatu ostrowskiego.








































































GOŚĆ Z CENTRUM KSZTAŁCENIA ZAWODOWEGO W HILDBURGHAUSEN Z POŁUDNIOWEJ TURYNGII Z WIZYTĄ W EKONOMIKU
30 marca 2016 roku miała miejsce wizyta dyrektora Centrum Kształcenia Zawodowego w Hildburghausen - Kaia Michaelisa w Zespole Szkół Ekonomicznych im. Józefa Gniazdowskiego w Ostrowie Wielkopolskim.
Gościowi towarzyszyli: nauczycielka języka angielskiego z Gimnazjum w Hildburghausen Karin Richter oraz Naczelnik Wydziału Rozwoju Powiatu Marcin Woliński i przedstawiciel Referatu Pozyskiwania Środków Zewnętrznych Tomasz Sobczak.
Zespół Szkół Ekonomicznych współpracuje z Centrum Kształcenia Zawodowego w Hildburghausen w ramach staży zagranicznych uczniów naszej szkoły.
W maju br. do Hildburghausen uda się kolejna, trzecia już grupa 16 uczniów klas trzecich o profilu księgowym i prawno-policyjnym w celu odbycia dwutygodniowych praktyk zawodowych.
Uczniowie biorący udział w projekcie przygotowali program, w którym zapoznali gości z systemem kształcenia zawodowego w naszej placówce oraz przedstawili scenki tematyczne związane z materiałem nauczania języka niemieckiego zawodowego celem zaprezentowania zdobytych umiejętności posługiwania się językiem zawodowym oraz wiedzą z dziedziny ekonomii.
Druga część spotkania miała charakter panelu dyskusyjnego, podczas którego zainteresowani uczniowie zadawali gościom pytania, dotyczące systemu kształcenia zawodowego partnerskiej placówki oraz sytuacji gospodarczej Południowej Turyngii.
W spotkaniu wzięli udział także uczniowie klas ekonomicznych i logistycznych, którzy w minionych latach odbyli zagraniczne staże zawodowe w Centrum Kształcenia Zawodowego w Hildburghausen.
Program spotkania opracowała i przygotowała młodzież klasy III a i III c TE pod kierunkiem nauczycieli języka niemieckiego Iwony Grzesiek i Izabeli Ryzińskiej-Dolaty.













MIĘDZYNARODOWE ROZMOWY KWALIFIKACYJNE
W OSTROWSKIM EKONOMIKU
ROZMOWA KWALIFIKACYJNA EKONOMISTÓW I LOGISTYKÓW
PRZEZ SKYPE'A
W OSTROWSKIM EKONOMIKU
ROZMOWA KWALIFIKACYJNA EKONOMISTÓW I LOGISTYKÓW
PRZEZ SKYPE'A


Rozmowa była prowadzona w języku angielskim, za pomocą komunikatora elektronicznego, indywidualnie pomiędzy uczniem a przedstawicielem angielskiej instytucji partnerskiej Europa Training Ltd, która to współpracuje z Zespołem Szkół Ekonomicznych od 2014 roku.
Celem rozmowy było praktyczne sprawdzenie umiejętności językowych uczniów, zainteresowanych uczestnictwem w projekcie Zespołu Szkół Ekonomicznych pn.: „Europejskie praktyki zawodowe uczniów Zespołu Szkół Ekonomicznych im. Józefa Gniazdowskiego z Ostrowa Wielkopolskiego”, w którym łącznie uczestniczy 42 uczniów szkoły.
Projekt o wartości 370 704,37 PLN finansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój.
Celem projektu jest wspieranie rozwoju osobistego i zawodowego uczniów ZSE kształcących się w zawodzie technik ekonomista i technik logistyk.
W maju 2015 roku swoje praktyki zawodowe z powodzeniem ukończyło 16 ekonomistów, natomiast w maju tego roku do praktycznych zajęć zawodowych przystąpi 16 ekonomistów i 10 logistyków.
Uczniowie przez 2 tygodnie będą pracować indywidualnie w angielskich przedsiębiorstwach branży ekonomicznej i logistycznej w mieście Plymouth.
Przystąpienie do rozmowy sprawdzającej kompetencje językowe, poprzedzone było testami z języka angielskiego w ZSE, przygotowaniem CV dla przyszłego pracodawcy angielskiego oraz indywidualnego formularza aplikacyjnego dla Europa Training Ltd.
Kontakt z żywym językiem angielskim pozwolił na sprawdzenie własnych umiejętności językowych uczniom ZSE, którzy to już po zakończeniu rozmowy byli zadowoleni z jej efektów.
Wydarzenie to było przygotowane przez Panią Dorotę Jamińską -Wicedyrektor ZSE i Panią Magdalenę Andrzejewską – Nauczyciela Języka Angielskiego.
W roku szkolnym 2016/2017, Zespół Szkół Ekonomicznych przygotował staże zawodowe realizowane w Wielkiej Brytanii i Niemczech dla 60 uczniów.














PODNIEBNE AKROBACJE
W środę 15.03.2016 w naszej szkole gościliśmy pilotów z Aeroklubu Ostrowskiego, instruktora pana Romana Fałka oraz panią Malwinę Orpel i pana Piotra Kucharskiego. Lotnicy z Michałkowa k/Ostrowa opowiadali naszym uczniom o pasji lotniczej, a także o samym Aeroklubie Ostrowskim.
Uczniowie zapoznali się z ofertą szkolenia lotniczego i dalszą edukacją, a także karierą pilota.
Wszyscy uczniowie zostali zaproszeni również na loty widokowe.





KONFERENCJA PRASOWA III RTBiP
11 marca 2016 r., o godz. 11.00 w siedzibie Grupy LUBAWA odbyła się konferencja prasowa poprzedzająca, organizowane po raz trzeci, Regionalne Targi Biznesu i Przedsiębiorczości pod Honorowym Patronatem Starosty Ostrowskiego Pawła Rajskiego.
Spotkanie miało na celu zaprezentowania bogatej oferty tegorocznej edycji Targów oraz przedstawienie programu towarzyszącego temu wydarzeniu.
Zebrani przedstawiciele mediów zapoznani zostali również ze szczegółami związanymi z warsztatami towarzyszącymi przedsięwzięciu.
W konferencji uczestniczyli:
- Roman Pacholczyk - Wicestarosta Ostrowski,
- Beata Matuszczak - Dyrektor ZSE w Ostrowie Wielkopolskim,
- Ewa Machnik - Dyrektor Izby Przemysłowo-Handlowej Południowej Wielkopolski,
- Marcin Kubica - Prezes Zarządu GRUPY LUBAWA S.A,
- Tomasz Sulkowski – Prezes Zarządu LITEX PROMO Spółka z o.o.
- Magdalena Barczak-Zmyślona – przedstawiciel zespołu organizacyjnego III RTBiP.
Hasło przewodnie tegorocznej edycji Targów to „Nowe technologie w biznesie”.
III Regionalne Targi Biznesu i Przedsiębiorczości odbędą się 1 kwietnia 2016 roku i trwać będą w godzinach od 10.00 do 15.00.
Targi są imprezą otwartą.











SZKOŁA WOLNA OD DOPALACZY
9 marca 2016 roku odbyło się podsumowanie działań w ramach projektu „Szkoła wolna od dopalaczy”.
Projekt ujęty jest w Szkolnym Programie Profilaktyki i wpisuje się w Ogólnopolską Kampanię „Dopalacze kradną życie”.
Na to szczególne spotkanie przyjęli zaproszenie reprezentanci drużyny ekstraklasy koszykówki męskiej BM SLAM STAL Ostrów Wlkp.: Marcin Sroka – skrzydłowy, Christoph Nikołow – skrzydłowy, Tomasz Ochońko – rozgrywający i zarazem kapitan drużyny oraz Grzegorz Glubiak – dyrektor BM Slam Stal Ostrów Wlkp.
Działania profilaktyczne rozpoczęły się uczestnictwem wszystkich uczniów w projekcji filmu ostrowskiej grupy PAT czyli profilaktyka a Ty, pt. Dopalacze niszczą życie”. Projekcja odbyła się w OCK.
Uczniowie naszej szkoły wzięli również udział w konkursie organizowanym przez MEN pod hasłem „Wy(ko)miksuj się z dopalaczy”. Zadaniem konkursowym było wykonanie komiksu. Autorami prac są: Magdalena Chłopek z kl. IV a, Natalia Zmysłowska i Angelika Cieluch z kl. IV e, Ania Jasiórska z klasy III a oraz Ewelina Żukowska z kl. I b.
W październiku 2015 w ramach projektu uczniowie wzięli udział w Olimpiadzie Sportowo – Zdrowotnej Szkół Ponadgimnazjalnych „Życie bez nałogów”.
Elementem projektu była również wystawa pt. „Świat moich pasji”. Korytarze naszej szkoły wypełniły plakaty - prezentacje uczniowskie.
Do działań profilaktycznych włączeni zostali również rodzice naszych uczniów. W styczniu odbyło się spotkanie rodziców uczniów klas I i II z dyrektorem Państwowej Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej – panem Andrzejem Bilińskim – toksykologiem. Celem spotkania było przedstawienie rodzicom problematyki dotyczącej dopalaczy i ich zgubnego wpływu na ludzkie zdrowie i życie.
Kolejnym działaniem profilaktycznym był konkurs na najlepsze hasło promujące życie bez uzależnień.
Zadaniem każdej klasy było wykonanie plakatu ze swoim hasłem. Nagrodzone zostały 4 klasy: III miejsce – klasa II technik logistyk, II miejsce – klasa Ia technik ekonomista, I miejsce – klasa II b technik ekonomista. Wyróżnienie otrzymała klasa II technik logistyk/technik handlowiec. Zwycięska klasa otrzymała bilety na mecz ekstraklasy koszykówki męskiej w dniu 20 marca br.
Podsumowany został również konkurs na spot filmowy promujący zdrowy tryb życia, wolny od używek, konkurs pod hasłem „Przytomni”.
Do komisji konkursowej wpłynęło 11 filmów. Za nagranie spotu nagrodzone zostały 4 klasy. Miejsce III i kosz pełen owoców otrzymała klasa III b, miejsce II, dzień bez pytania oraz bilety dla całej klasy na mecz ekstraklasy koszykówki – klasa II technik logistyk. Miejsce pierwsze i nagrodę główną: klasowe wyjście do Let’s Fitness oraz dzień bez pytania otrzymała klasa III a. Komisja konkursowa wyróżniła również film przygotowany przez klasę I technik logistyk.
Podczas podsumowania projektu „Szkoła wolna od dopalaczy” uroczyście wyróżnieni zostali uczniowie, którzy wzorowo uczęszczali do szkoły w I półroczu roku szkolnego 2015/2016.
Podsumowaniu projektu towarzyszyło przygotowane dla wszystkich uczniów naszej szkoły zdrowe, wiosenne śniadanie.
















III POWIATOWY TURNIEJ GIMNAZJÓW
W środę, 24 lutego odbyła się III edycja Powiatowego Turnieju Gimnazjów.
Jak co roku patronat nad Turniejem objęli: Starosta Ostrowski Paweł Rajski i Komendant Powiatowy Policji w Ostrowie Wielkopolskim nadkom. Zbigniew Raczak.
O zwycięski tytuł dla swojego gimnazjum zmagali się uczniowie ze szkół gimnazjalnych miasta i Powiatu Ostrowskiego.
Turniej skierowany był do uczniów klas III szkół gimnazjalnych i miał na celu upowszechnianie wśród młodzieży postaw edukacyjnych polegających na zdobywaniu i wykorzystywaniu wiedzy z zakresu przedmiotów matematyczno-przyrodniczych oraz sprawności fizycznej, kształtowanie umiejętności integrowania wiedzy teoretycznej z praktycznymi działaniami, promocję talentów i zdrowego trybu życia oraz poszanowanie zasad uczciwej rywalizacji.
Młodzież gimnazjalna wykazała się swoją wiedzą i umiejętnościami w różnych dziedzinach.
Dwudziestojednoosobowe reprezentacje gimnazjów walczyły o najlepsze noty w konkursach: ekonomicznym, matematycznym, poprawności językowej, języka niemieckiego, języka angielskiego, wiedzy o świecie i policyjnym torze przeszkód.
Nad prawidłowym przebiegiem wszystkich konkursów czuwali nauczyciele Zespołu Szkół Ekonomicznych w Ostrowie Wielkopolskim – specjaliści w poszczególnych dziedzinach.
Przebieg policyjnego toru przeszkód koordynowali funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Ostrowie Wielkopolskim.
Zwycięzcy w poszczególnych kategoriach to: Publiczne Gimnazjum Sióstr Salezjanek im. Księdza Jana Bosko w Ostrowie Wielkopolskim – konkurs poprawności językowej, konkurs ekonomiczny, konkurs wiedzy o świecie; Publiczne Gimnazjum w Gorzycach Wielkich – konkurs języka niemieckiego, konkurs matematyczny, policyjny tor przeszkód; Gimnazjum nr 1 im. Polskich Noblistów – konkurs języka angielskiego.
W klasyfikacji ogólnej I miejsce zdobyło Publiczne Gimnazjum Sióstr Salezjanek im. Księdza Jana Bosko w Ostrowie Wlkp. II miejsce otrzymało Publiczne Gimnazjum w Gorzycach Wielkich. III miejsce wywalczyło Gimnazjum w Sieroszewicach.
W trakcie Turnieju wszyscy przybyli gimnazjaliści mieli okazję obejrzeć pokaz Techniki i Taktyki Interwencji Policyjnych oraz Technik Karate Shotokan, przygotowany przez policyjną grupę karate Komendy Powiatowej Policji w Ostrowie Wielkopolskim w składzie: sierż. Paweł Grzesiak, st.post. Ewa Golińska, Anna Galewska na czele z asp. Grzegorzem Kuroszczykiem - zdobywcą brązowego medalu Mistrzostw Świata w karate.
Na zakończenie Turnieju funkcjonariusze ostrowskiej Policji wygłosili również prelekcję na temat codziennej pracy Policji.
Wszystkim laureatom nagrody wręczyli: Rafał Luciński - Naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu, nadkom. Zbigniew Raczak - Komendant Powiatowy Policji w Ostrowie Wielkopolskim oraz Beata Matuszczak - Dyrektor Zespołu Szkół Ekonomicznych im. Józefa Gniazdowskiego w Ostrowie Wielkopolskim.






































KOLEJNY SUKCES NASZYCH LOGISTYKÓW
16 lutego 2016 roku w Międzynarodowej Wyższej Szkole Logistyki i Transportu we Wrocławiu odbył się II Międzyszkolny Turniej Logistyczny.
W konkursie wzięło udział 13 szkół. Każdą szkołę reprezentowała czteroosobowa drużyna.
Drużyna logistyków z naszej szkoły również wzięła udział w Turnieju, podczas którego wykazała się ogromną wiedzą i umiejętnościami logistyczno-spedycyjnymi.
Młodzi logistycy z ZSE zajęli I miejsce w Turnieju.
Zwycięzcy wygrali czterodniową wycieczkę przedmiotową do Trójmiasta, zestaw podręczników logistycznych dla szkoły oraz darmowy pierwszy miesiąc studiów w Międzynarodowej Wyższej Szkole Logistyki i Transportu we Wrocławiu.
Skład zwycięskiego zespołu stanowili uczniowie klasy IV Technikum Logistycznego: Adrianna Całka, Joanna Uciechowska, Michał Kosnowicz oraz Damian Ziętkiewicz.
Poziom II Międzyszkolnego Turnieju Logistycznego był bardzo wysoki.
Turniej składał się z II części o tematyce logistycznej i spedycyjnej. W I części uczestnicy rozwiązywali test, składający się z 40 pytań, część II stanowiły zadania problemowe, dotyczące minimalizacji pustych przebiegów w transporcie.
Uczniów do konkursu przygotowywała Wiesława Walkowiak - nauczyciel przedmiotów zawodowych.


SUKCES NASZEJ UCZENNICY
W siedzibie Wyższej Szkoły Finansów i Informatyki im. Prof. Janusza Chechlińskiego w Łodzi, Wydział Ekonomii w Kaliszu odbyła się kolejna edycja Konkursu Wiedzy Ekonomicznej pod patronatem Starosty Ostrowskiego i Prezydenta Miasta Kalisza dla uczniów kształcących się w zawodzie technik ekonomista.
Do konkursu w sekcji rachunkowości zakwalifikowało się 16 uczniów klas czwartych Zespołu Szkól Ekonomicznych, z których 15 zostało finalistami etapu centralnego, natomiast II miejsce i tytuł laureata konkursu uzyskała uczennica klasy IV Natalia Zmysłowska.
W konkursie łącznie wzięło udział 152 osoby z Powiatów: Ostrowskiego, Kaliskiego, Pleszewskiego i Tureckiego. Do finału konkursu zakwalifikowało się 52 uczniów. Młodzież musiała wykazać się trudną sztuką ewidencji księgowej operacji gospodarczych z zakresu rachunkowości finansowej. Ponadto uczniowie rozwiązywali zadania z analizy finansowej i sprawozdawczości.
Opiekę merytoryczną nad konkursem sprawował Pan Krzysztof Cegła.

NASZA KLASA MA TALENT, CZYLI WALENTYNKI W EKONOMIKU
15 lutego 2016 roku, z inicjatywy Samorządu Szkolnego oraz Klubu Kibica Ekonomika zorganizowano walentynkowy przegląd talentów Ekonomika.
Każda klasa zaprezentowała swój talent, łącząc go tematycznie ze Świętem Zakochanych.
Były śpiewy, tańce, kabarety, wyznania miłości....
Jury w składzie: Anna Kupczyk - pedagog szkolny, Justyna Witek- bibliotekarz, Tomasz Stempniewicz - nauczyciel języków obcych oraz przedstawiciel społeczności uczniowskiej - Nicola Waliszewska oceniała prezentujące się klasy i ich emanujące miłością występy.
Wyniki walentynkowego przeglądu talentów Ekonomika:
I miejsce - klasa II C TE,
II miejsce - klasa II TL,
III miejsce - klasa III TL/TH.
Wszystkim klasom gratulujemy umiejętności i pomysłów!
Podczas szkolnego Swięta Zakochanych prężnie działała Poczta Walentynkowa.











ZDROWE ODŻYWIANIE W ZSE
Dziś, 16 lutego 2016 roku, uczniowie ZSE mieli okazję uczestniczyć w wykładzie mgr Arkadiusza Powierzy, dietetyka i zarazem nauczyciela w-f w ZSSS w Ostrowie Wielkopolskim.
Prezentacja eksperta dotyczyła tematu "Jak dbać o swoją kondycję fizyczną i jak zdrowo się odżywiać?" i zorganizowana została przez Martę Libudzic - nauczycielawychowania fizycznego w naszej szkole.
Okazuje się, że uczniowie ZSE mają dużą wiedzę na temat właściwych nawyków żywieniowych, ale i też sporo pytań dotyczących swojego stanu zdrowia i kondycji psychofizycznej.
Wykład eksperta, którego gościliśmy był strzałem w dziesiątkę!
Mamy nadzieję, że tego typu spotkania będą odbywały się systematycznie.




SZKOŁA SPORTOWYCH TALENTÓW
BIEG NA ORIENTACJĘ
BIEG NA ORIENTACJĘ
10 lutego 2016 roku na Piaskach w ramach projektu Szkoła Sportowych Talentów miały miejsce zawody w biegu na orientację.
Zawody odbyły się pod opieką pani Marty Libudzic i pana Pawła Szczepaniaka - nauczycieli wychowania fizyczneg w naszej szkole.
W kategorii dziewcząt: I miejsce zajęła Agata Kruszyk, II miejsce Iga Koszkało, III miejsce Paulina Chałupka.
W kategorii chłopców zwyciężył Mikołaj Maciejewski, II miejsca Dawid Grzesiak, III miejsce Krystian Kłopocki.
Gratulujemy wszystkim uczestnikom






LIST DO DZIECI I MŁODZIEŻY W ZWIĄZKU ZE ZBLIŻAJĄCYMI SIĘ FERIAMI ZIMOWYMI
Drodzy i Szanowni,
Rozpoczynające się ferie zimowe to dla wszystkich moment odpoczynku, oderwania się od szkolnych obowiązków oraz szansa na zebranie sił na drugi semestr nauki.
Przede wszystkim jest jednak okazja do wykorzystania uroków tej pory roku i aktywnego spędzenia czasu podczas jazdy na nartach, snowboardzie, sankach czy łyżwach oraz długich spacerów, a w przypadku braku śniegu i mrozu - na pływalni czy w halach sportowych.
Ruch bez wątpienia jest znakomitą alternatywą dla telewizora czy komputera. Aktywność procentuje – służy nie tylko lepszemu samopoczuciu i zdrowiu, ale ma także wpływ na kondycję psychiczną i przekłada się na lepsze wyniki w nauce. Czas ferii wykorzystajcie jak najefektywniej, tak by z uśmiechem wrócić do szkolnej ławki.
Podczas wszelkich aktywności pamiętajcie o bezpieczeństwie swoim oraz kolegów.
Bądźcie zawsze czujni i uważni, nie ufajcie napotkanym obcym, nie dajcie się namówić na ryzykowne zabawy. Ślizgawki na zamarzniętych rzekach, stawach, jeziorach – kuszą, ale w rzeczywistości mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia.
Pamiętajcie także o przestrzeganiu zasad ruchu drogowego, zawsze noście przy sobie elementy odblaskowe, które sprawiają, że jesteście widoczni dla kierowców. W trudnych sytuacjach nie wahajcie się prosić dorosłych o pomoc.
Do Waszej dyspozycji jest również Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka, który działa od poniedziałku do piątku, w godzinach 8:00-20:00.
Pod numerem 800 12 12 12 czekają eksperci – gotowi Was wysłuchać i pomóc rozwiązać wszelkie problemy.
Życzę Wam fantastycznych, śnieżnych ferii.
Z pozdrowieniami,
Wasz Rzecznik
Marek Michalak
PAWEŁ POPRAWA ZWYCIĘZCĄ KONKURSU POWIATOWEGO
11 stycznia 2016 r. odbył się w Liceum Ogólnokształcącym Sióstr Salezjanek I Powiatowy Konkurs Wiedzy o Krajach Anglojęzycznych. Jego głównym celem było pogłębianie zainteresowań uczniów tematyką krajów anglojęzycznych (Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, Stanów Zjednoczonych, Kanady, Australii i Nowej Zelandii).
W etapie powiatowym wzięło udział 16 uczestników z różnych szkół ponadgimnazjalnych powiatu ostrowskiego. Konkurs składał się z dwóch części: testu pisemnego oraz części ustnej, do której zakwalifikowało się najlepszych dziesięciu uczestników.
W konkursie zespół Szkół Ekonomicznych reprezentowali: Paweł Poprawa z kl. IIa, Jakub Warga z kl. IITL-H oraz Maria Świerzewska z kl. IIa. W pierwszym wewnątrzszkolnym etapie zajęli oni odpowiednio pierwsze trzy miejsca.
W konkursie powiatowym wspaniały wynik uzyskał Paweł Poprawa, który po części pisemnej był trzeci, a w części ustnej okazał się bezkonkurencyjny. Jako zwycięzca otrzymał z rąk Senatora Łukasza Mikołajczyka nagrody rzeczowe oraz dyplom laureata konkursu.
Oprócz Pawła do II części etapu powiatowego przeszedł Jakub Warga, który ostatecznie zajął X miejsce. Maria Świerzewska uplasowała się w konkursie na XII miejscu.







POMOCNA PACZKA
Jak co roku, także i w tym, w naszej szkole zorganizowaliśmy akcję pod hasłem "Pomocna Paczka".
Każda klasa przygotowywała jedną paczkę. Do tych działań włączyli się też nauczyciele i pracownicy administracji.
Dzięki zaangażowaniu uczniów i nauczycieli udało się obdarować 22 rodziny w trudnej sytuacji.
Bardzo dziękujemy za hojność, empatię i działanie w ważnym celu.
Dziękujemy za otwarte, ciepłe serca, dzięki którym mogliśmy zrealizować to zadanie.
Koordynatorami akcji były pedagog szkolny Ania Kupczyk i nauczyciel języka angielskiego Grażyna Rachwalska.



PODSUMOWANIE PROJEKTU "EUROPEJSKIE PRAKTYKI ZAWODOWE UCZNIÓW ZESPOŁU SZKÓŁ EKONOMICZNYCH
IM. JÓZEFA GNIAZDOWSKIEGO W OSTROWIE WIELKOPOLSKIM"
IM. JÓZEFA GNIAZDOWSKIEGO W OSTROWIE WIELKOPOLSKIM"

21 grudnia 2015 roku w sali gimnastycznej ZSE odbyło się uroczyste podsumowanie projektu „Europejskie praktyki zawodowe uczniów Zespołu Szkół Ekonomicznych im. Józefa Gniazdowskiego z Ostrowa Wielkopolskiego".
Projekt skierowany był do uczniów Technikum Nr 5 w Zespole Szkół Ekonomicznych w Ostrowie Wielkopolskim, kształcących się w zawodzie technik ekonomista.
Warunkiem uczestnictwa w projekcie były dobre wyniki w nauce z przedmiotów zawodowych, dobra znajomość języka angielskiego, wysoka frekwencja oraz kultura osobista.
Projekt realizowany był w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój i współfinansowany przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego. ,br> Przedstawiciele uczestników Projektu, uczniowie klasy czwartej Aneta Chałupnik i Michał Modzelewski przedstawili prezentację z pobytu w Anglii. Podzielili się swoimi wrażeniami, odczuciami z pobytu w Plymouth.
Uczniowie podczas pobytu w Plymouth zakwaterowani byli parami w domach rodzin angielskich tzw. host familys.
Uczestnicy Projektu byli pod opieką zagranicznego partnera stażu - firmy Europa Training Ltd. Każdy uczeń miał przydzielone inne przedsiębiorstwo lub instytucję, w której odbywał praktyki i do której musiał samodzielnie dotrzeć.
Podczas stażu uczniowie zapoznali się z nowymi metodami organizacji pracy, sposobami obsługi klientów, obowiązującymi przepisami BHP i kulturą bezpiecznej pracy. Uczniowie sporządzali dokumentację magazynową, handlową, kasową i kadrowo-płacową. Stażyści obsługiwali interesantów, redagowali pisma służbowe. Nauczyli się także słów i zwrotów przydatnych w ich przyszłym zawodzie oraz znacznie poprawili swoje umiejętności językowe.
Uczniowie mieli również zagospodarowany czas wolny: organizowane były spotkania integracyjne, dzięki którym mogli zwiedzić miasto oraz poznać jego historię i miejscowe zwyczaje.
Zorganizowana była także wycieczka do największego akwanarium w Wielkiej Brytanii - National Marine Aquarium – oraz wyjście na kręgle. Mieli okazję podziwiać piękne widoki oceaniczne z The Hoe oraz na Barbican.
Uczniowie uczestniczący w stażu twierdzą, iż wyjazd nie tylko poprawił ich umiejętności językowe i podniósł kompetencje zawodowe, ale zwiększył też ich świadomość społeczną dotyczącą bycia Europejczykiem oraz udowodnił, że z powodzeniem mogą pracować także poza granicami kraju.
Punktem kulminacyjnym spotkania było wręczenie przez pana Starostę Pawła Rajskiego oraz panią Dyrektor Beatę Matuszczak uczestnikom Projektu certyfikatów i Europassów Mobilności.
Całą uroczystość podsumowania projektu uświetnił występ chóru szkolnego pod kierunkiem dyrygenta Karola Zmyślonego.



















EKONOMIK HANDBALL TEAM 2012-2016
W grudniu zakończyły się międzyszkolne rozgrywki w piłkę ręczną.
Przez ostatnie cztery lata reprezentacja naszej szkoły zaliczana była do silnych drużyn, a największym sukcesem było zdobycie II miejsca w rozgrywkach powiatowych w roku 2013.
W przyszłym roku planowane jest również rozegranie kilku meczów towarzyskich żeńskiej reprezentacji „szczypiorniaka” – chętne zawodniczki ze sportowym charakterem mile widziane w drużynie.
Wszystkim sportowcom drużyny piłki ręcznej dziękujemy za godne reprezentowanie szkoły, życzymy powodzenia w dalszej edukacji i karierze sportowej.




EKONOMIK - TWOJA DROGA DO KARIERY
W grudniu odbyła się trzecia już edycja projektu edukacyjnego „EKONOMIK – TWOJA DROGA DO KARIERY”.
Projekt skierowany był do uczniów klas drugich i trzecich szkół gimnazjalnych i miał na celu pomoc młodzieży w rozpoznaniu własnych predyspozycji zawodowych i planowaniu kariery zawodowej.
Założeniem projektu było wskazanie młodym ludziom sposobów odnalezienia się na rynku pracy oraz zaprezentowanie oferty edukacyjnej naszej szkoły.
W ramach projektu gimnazjaliści wzięli udział w innowacyjnych warsztatach z zakresu przedsiębiorczości, księgowości, logistyki i transportu. Dla przybyłych gości odbyły się także warsztaty strzeleckie, pokaz sprzętu i tresury psa policyjnego oraz prezentacja zawodu policjanta.
W tym roku szkolnym w projekcie wzięły udział cztery szkoły gimnazjalne: Gimnazjum Nr 3 im. Polskich Olimpijczyków w Ostrowie Wielkopolskim, Gimnazjum im. Polskich Olimpijczyków w Dębnicy, Gimnazjum Publiczne im. Ludwika Szymoniaka w Sobótce i Gimnazjum im. Armii Krajowej w Raszkowie z siedzibą w Pogrzybowie.
ŚWIĄT CZAR....
22 grudnia 2015 roku uczniowie klas trzecich wprowadzili w magiczny, świąteczny czas Bożego Narodzenia wszystkich pracowników szkoły oraz całą społeczność uczniowską Świątecznym Koncertem Kolęd.
Koncert kolęd uświetnił występ chóru szkolnego pod dyrekcją Karola Zmyślonego.
Po waspólnym kolędowaniu odbyły się wigilie klasowe oraz wigilia pracowników ZSE.












